ETİK VAKA

ETİK VAKA

Eski bir öğrencim Almanya Berlin’den göndermiş:

Sevgili Hocam Bülent Şenver,

Çok ilginç bir olay yaşadım. Sigara üreticilerinin Berlin merkezli derneğinden tezim için bilgi almak istedim.

Dernek genel sekreteri, çevreci kimliği ile tanınan Yeşiller partisinden eski bir siyasetçi. Bu keskin dönüş dikkatimi çekti ve birlikte çalıştığım hocama bu kısa olayı anlattım. “Sonunda paranın dediği oluyor.” diyerek kendi düşüncemi söyledim ve bana hak verdi.

İşin ilginç kısmı bundan sonrası.

Bir kaç gün sonra, sevgili hocamın büyük enerji şirketlerinin kurduğu Atomforum’dan, 2008 yılında, 135,000 Euro karşılığı bir iş aldığını gazeteler aracılığı ile öğrendik. Para, üniversite hesabına değil, hocamızın eşinin hesabına havale edilmiş. Yapılacak iş, atom enerjisinden kademeli olarak çıkmak isteyen Almanya’da bu süreyi uzatmak için seçimler öncesi kamuoyu oluşturmak ve bilimsel bir yayınla bunu desteklemek. Araştırmanın abstract kısmı öyle kaleme alınmış ki, sanayii temsilcileri kendi tezlerini bu kadar destekleyemezdi.

Ama iş tam da bu sebepten yarım kalıyor. Atomforum araştırmayı zayıf ve şirketlerin tezine aşırı yakın buluyor. Böyle bir yayın yaparsak, bunun tezgah olduğu anlaşılır deyip geri çekiliyorlar. Hocamızsa tam tersini iddia ediyor, araştırmam çok eleştireldi, onun için şirketler caydı diyor, ama bu sebepten yarım kalan araştırmasını da göstermiyor.

İşin daha da ilginci hocamız, kurumsal sosyal sorumluluk, kurumsal yönetişim, iş ahlakı vb. konularda yayın yapan, bu alanlarda isim yapmış birisi. İki yılda bir Berlin’de uluslararası sosyal sorumluluk kongresini topluyor. Tam da bu özellikleri için iş ona veriliyor.

İçimden sadece yazık demek geliyor.

Selamlarımla,

Almanya – Berlin

62 Replies to “ETİK VAKA”

 1. ÖZGE ZENGİN

  ÖZGE ZENGİN İKÜ 1503010051
  Vaka Örneği: Bir şirkette ürün tasarımdan sorumlu mühendissiniz ve sizinle tasarım ekibinde olduğunuz bir ürün piyasaya sunuluyor. Fakat daha sonra, ürünün tasarımında yapılan bir yanlışlıktan dolayı bazı durumlarda ürün işlevselliğini yitirip kazaya sebep olabileceğinin farkına varıyorsunuz. Hemen şirket yönetimini uyarıyorsunuz. Fakat yönetim ürünün geri toplanmasından dolayı oluşacak yüksek maliyetten dolayı sizi bu konuda konuşmamanız için uyarıyor. Aksi takdirde işinizi kaybetmekle tehdit ediliyorsunuz. Bu durumda ne yapardınız?
  Yorumum: Öncelikle şirket yetkili ile görüşüp böyle bir ürünün piyasa sürülmesinin etik olmadığı ve böyle bir riskin altına giremeyeceğimi, ürünün müşteriler için tehlike arz ettiğini yöneticiye söylerdim. Fakat yönetici hala bu konuda bu ürünü piyasa sunmam konusunda ısrar ederse böyle bir işte çalışamayacağımı söyleyip o işten ayrılırdım.

  1.)Bu Vakada Etik Olmayan hangi davranışlar, hangi kararlar hangi uygulamalar var?
  Yönetici ürünün hatalı olduğunu bile bile müşterilerin istek ve taleplerini düşünmeyip sadece ürünün geri toplanması maliyetli olduğundan dolayı daha fazla zarar etmemek için ürünü piyasa sunması konusunda çalışanına baskı yapması etik olmayan bir vakadır.

  2.)“Vakadaki kahraman ben olsaydım ben bu durumda ne yapardım?”
  Yukarıdaki vaka analizimde belirttiğim gibi bu davranışı etik ilkelerine uygun bulmadığımdan dolayı yöneticinin beni iş konusunda tehdit etmesine fırsat vermeden kendi isteğimle işyerinden ayrılırdım.
  3.)“Ne niçin böyle yapardım?”
  Söz konusu üründe insanların hayatını tehlikeye sokacak bir durum olduğu ve bunun benim sorumluluğum altında olduğunu bilerek kendi düşüncelerime ve karakterime uymadığı için böyle bir davranışta bulunurdum.

 2. BERKE KERPİÇOĞLU

  BERKE KERPİÇOĞLU 1503010082 İKÜ
  VAKA ÖRNEĞİ: Bir otomotiv firmasında çalışıyorsunuz sıfır sattığınız araçlarda bir takım kusurlar var. Bu kusurlar müşteriye belli edilmeden düzelttirilip sıfır adı altında satılıyor.Müşteri bunu öğrense araç sıfır değil de ikinci el olarak satılıp değer kaybedecek.Bu yöntemle müşteriden haksız kazanç elde ediliyor.Olayın farkındasınız ve siz olsaydınız ne yapardınız ?

  YORUMUM:Müşterilere yapılan işlemin söylenmesi ve ibraname ile satış yapılmasını isterim.

  1.)Bu Vakada Etik Olmayan hangi davranışlar, hangi kararlar hangi uygulamalar var?
  Müşterilerden habersiz düzeltme yapılması ve haksız kazanç elde edilmesi etik değil.Sonuçta müşteri aracını satarken ekspertizde dolandırıldığını anlayacak ve marka değeri düşecek.
  2.)“Vakadaki kahraman ben olsaydım ben bu durumda ne yapardım?”
  Müşterilere yapılan işlemin söylenmesi ve ibraname ile satış yapılmasını isterim.
  3.)“Ne niçin böyle yapardım?”
  Çalıştığım kurumun daha doğrusu ekmek yediğim kurumun böyle bir olayla adının kirlenmesini istemem.Ve karakterim gereği vicdanım bu duruma el vermez.Sonuçta aynı durum başıma gelebilirdi.

 3. ALPER DURUCAN

  ALPER DURUCAN İKÜ 1403010019
  VAKA ÖRNEĞİ: Çalıştığınız bir restorantta mutfağa sipariş gelen bir yemek yapılıyor.Yemek çıkma aşamasına gelince yemeğin içine uçan büyük bir böcek düştü ve öldü.Ardından ölen böcek ordan alındı ama o yemek o şekilde yenisi yapılmadan servis edildi.Mutfaktaki kişiler de bu olayı birşey olmaz diyerek görmezden geldiler.Bu durumda ne yapardınız?
  YORUMUM:Bu durumun yanlış olduğunu belirtir ve yemeğin öyle servis edilmesine engel olmak için müdahale ederdim restorantın adının lekeleneceğini ve müşteri kaybedeceğini açık dille anlatırdım.
  1.)Bu Vakada Etik Olmayan hangi davranışlar, hangi kararlar hangi uygulamalar var?
  Yemeğe düşen böcek olduğu halde buna göz yumularak o şekilde servis edilmesi ve kimsenin ses çıkarmaması.
  2.)“Vakadaki kahraman ben olsaydım ben bu durumda ne yapardım?”
  Ben olsaydım o yemeği tekrar pişirilmesi için uyarır ve yapılmasına zorlardım,bunu üst kişilere iletirdim.Ayrıca yapılmıyorsa yenisini yapmakla bizzat ben uğraşırdım.
  3.)“Ne niçin böyle yapardım?”
  Böyle yapardım çünkü ; bizde sık sık dışarda farklı yerlerde yemekler tadıyoruz.Bu bizimde kolaylıkla başımıza gelir.İnsanların böyle yemek yemesine vicdanım el vermezdi sonuçta hastalık bulaşırsa bu sizin yüzünüzden olmuş olur.Buna engel olmak için söylediklerimi yapardım.

 4. Sevgi eroğlu 1408150041 ikü işletme bölümü 4.sınifım

  Ahmet keskin 30 yaşinda bekar bir delikanlidir.kendisi bankada çalisirken ortak arkadaşlar sayesinde rüveyda kocaoğlanı gorur beğenir ve evlenirler.rüveydanın tek hatası vardır ihtisami ve gösterişe meraklıdir.sürekli pahalı kiyafetler almak ister lakin ahmetin ailesi orta halli bir ailedir ve bu ihtişama ayak uyduramazlar ahmette sirf bu baskidan kurtulmak için patronun hesaplarıyla oynar ve kendi hesabına aktarır . Degerlendirmeler :1) bu vakada etik olmayan hangi davranışlar ,hangi kararlar,hangi davranışlar var? Cevap 1a) ahmet keskin baskılara dayanamayarak yasa dışı işler yapar. 1b) patronda keske polise aktarmadan kendisi bir araştirsaydı. 2 )”vakada kahraman ben olsaydım ben bu durumda ne yaprdım ?” 2a)ahmet keskinin yerinde olsaydım adımı kirleteceğimle bayanla boşanirdım. 2b) ben patronun yerinde olsaydım ilk önce çalışanîm neden böyle yapıyor bunun yapmasındaki sebep ne onu önerirdim sonra onu uyarirdim sonucunda adınin kirleneceğini söylerim herşeye rağmen bir daha yapıyorsa onun suçu bu sefer polise şikayet ederdim. 3)ne,niçin yapardım . ? 3a)ruveyda hanimi yanıma alirîm derimki ben böyle bir adam değilim. Bak şuana kadar boğazımızdan haram lokma geçmemiştir.bundan sonrada geçmicektir beni böyle kabul edersen devam edelim yoksa boşanalim anlasamıcaz çünkü . 3b) ben patron olsaydım çalişanimi anlamaya çalışip onu uyarırdım. Eğer benim sözumü dinlemezse onu polise şikayet ediceğimi ve içeri gireceğini söylerim ve kendine çeki düzen vermesi için uyarırım.

 5. Ayberk Berkdil

  Havaalanında Yolcu Hizmetlerinde çalışıyorsunuz. Dış hatlar gidiş yönünde hizmet veren bir havayolunun check in kontuarında oturuyorsunuz. Kontuar başlamadan önce yapılan brifingte havayolu yetkilisi size 1 parça 30 kg ‘ı geçen tüm bagajlardan ”excess baggage” ibaresi altında 30 kiloyu geçen her bagaj için; bir kilo başına 7 Euro alın diyor. Ardından check in işlemleri başlıyor ve siz söylenenler doğrultusunda her şeyi etik kurallar çerçevesinde yapmaya başlıyorsunuz. İşlemler sürüp giderke bir yolcu kargaşaya sebebiyet veriyor ve havayolu yetkilisini deske çağırmak zorunda kalıyorsunuz.
  Yolcuyla konuşmaya başlayan havayolu yetkilisi, toplamda 54 kilo bagajı olan ( 24 kilo fazlası olan ) yolcuya ” sen 164 Euro şirkete ödemek yerine bana 100 Euro verirsen seni geçirebilirim” şeklinde ki konuşmasına şahit oluyorsunuz ve yolcuyu 100Euro karşılığında sisteme fazla bagaj hakkını girmenize izin vermeden uçağa alıyor.

  1.Bu vakada Etik Olmayan hangi davranışlar, hangi kararlar,hangi uygulamalar var?
  -Havayolu yetkilisinin brifingte vermiş olduğu uyarılar gereğince, tüm yolculara aynı kuralları uygulaması gerekirdi. Fakat yetkili, kendi çıkarları doğrultusunda hareket edip paranın şirkete değil kendi cebine girmesini istediği için etik olmayan bir şekilde kural ihlaline başvurdu.
  2.“Vakadaki kahraman ben olsaydım ben bu durumda ne yapardım?”
  – Eğer ortada bir kural varsa herkese kural ne diyorsa onu uygulayarak işimi sonuçlandırırdım. Hiç kimseye esneklik göstermezdim.
  3.“Ne niçin böyle yapardım?”
  -Hak ihlalinin doğmasını engellemek için; şirket etik değerlerinin, ve şahsi etik değerlerimin zedelenmemesi için terazimin kefelerini eşit tutardım.

 6. Ayberk Berkdil İKÜ 1403010011

  Havaalanında Yolcu Hizmetlerinde çalışıyorsunuz. Dış hatlar gidiş yönünde hizmet veren bir havayolunun check in kontuarında oturuyorsunuz. Kontuar başlamadan önce yapılan brifingte havayolu yetkilisi size 1 parça 30 kg ‘ı geçen tüm bagajlardan ”excess baggage” ibaresi altında 30 kiloyu geçen her bagaj için; bir kilo başına 7 Euro alın diyor. Ardından check in işlemleri başlıyor ve siz söylenenler doğrultusunda her şeyi etik kurallar çerçevesinde yapmaya başlıyorsunuz. İşlemler sürüp giderke bir yolcu kargaşaya sebebiyet veriyor ve havayolu yetkilisini deske çağırmak zorunda kalıyorsunuz.
  Yolcuyla konuşmaya başlayan havayolu yetkilisi, toplamda 54 kilo bagajı olan ( 24 kilo fazlası olan ) yolcuya ” sen 164 Euro şirkete ödemek yerine bana 100 Euro verirsen seni geçirebilirim” şeklinde ki konuşmasına şahit oluyorsunuz ve yolcuyu 100Euro karşılığında sisteme fazla bagaj hakkını girmenize izin vermeden uçağa alıyor.

  1.Bu vakada Etik Olmayan hangi davranışlar, hangi kararlar,hangi uygulamalar var?
  -Havayolu yetkilisinin brifingte vermiş olduğu uyarılar gereğince, tüm yolculara aynı kuralları uygulaması gerekirdi. Fakat yetkili, kendi çıkarları doğrultusunda hareket edip paranın şirkete değil kendi cebine girmesini istediği için etik olmayan bir şekilde kural ihlaline başvurdu.
  2.“Vakadaki kahraman ben olsaydım ben bu durumda ne yapardım?”
  – Eğer ortada bir kural varsa herkese kural ne diyorsa onu uygulayarak işimi sonuçlandırırdım. Hiç kimseye esneklik göstermezdim.
  3.“Ne niçin böyle yapardım?”
  -Hak ihlalinin doğmasını engellemek için; şirket etik değerlerinin, ve şahsi etik değerlerimin zedelenmemesi için terazimin kefelerini eşit tutardım.

 7. Gülan Güngör

  GÜLAN GÜNGÖR 1503010013 İKÜ
  Gizem 19 yaşında genç bir kızdır fakat ehliyeti yoktur ve ailesi tatile gittiğinde izinsiz arabayı alıp dışarı çıkmıştır. 30 lu yaşlarında ve paragöz olan Hasan trafik polisidir. Çevirme yapan ve Gizemi çeviren polis ehliyet görmek ister fakat Gizemin verebileceği bir ehliyet yoktur. Polisin normal şartlarda Gizemin arabasını alıp, ceza kesip ailesine haber vermesi gerekmektedir. Rüşvet teklif eden Gizem yaptığının yanlış olduğunu bilmesine rağmen ailesinin öğrenmemesi için elinden geleni yapacaktır. Rüşveti kabul eden polis yüzünden Gizem saatler sonra dönüşte kaza yapmaktadır.
  Soru 1- Bu vakada etik olmayan davranışlar hangi kararlar ve uygulamalar vardır? Cevap: Gizemin ehlihetsiz araba kullanması ve rüşvet teklif etmesi, polis hasanın rüşvet teklifini kabul etmesi.
  Soru2-Bu vakadaki kahraman ben olsaydım ne yapardım ? Cevap; Polisin yerinde olsaydım rüşveti kabul etmez ailesine haber verirdim. Soru3-Ne için böyle yapardım? Cevap;olası bir kaza ihtimalini düşünürdüm ve ehliyeti olmayan birinin bu kazayı yapabileceğine ihtimal verirdim yasalara göre davranırdım sağlıksız sonuçlar elde etmemek için.

 8. Erkan Kurt

  Erkan Kurt 1503010043

  Mehmet bir yerel bir süper market mağazasında reyoncu(Ürün yerleştirici) olarak çalışmaktadır. Ve işinden memnun verimli bir çalışandır. Ancak bir gün mağaza müdürü mehmet’e son kullanım tarihi geçmiş bir grup ürünü reyonlarda tutmasını büyük bir önem teşkil etmediğini söyleyerek emretmiştir. Son kullanım tarihi geçimiş gıda maddelerinin insan sağlığına büyük zararları oldugunu bilen mehmet son kullanım tarihi geçmiş ürünleri reyondan ayıklayarak. müdürünü bu davranışın etik değerlere uygun olmadığını ve bu uygulama devam ederse işini bırakıcağını ve kurumu sorumlu makamlara bildireceğini söylemiştir. Bunun üzerine müdürü mehmetin işine son vermiştir ve mehmet kurumu Tüketici Haklarına ve sağlık bakanlığına şikayet etmiştir.

  1.Bu vakada Etik Olmayan hangi davranışlar, hangi kararlar,hangi uygulamalar var?
  -Bu vakada ki etik olmayan davranış Market müdürünün insan sağlığını tehlikeye atarak son kullanım tarihi geçmiş ürünleri pazara sunmaya çalışmasıdır.
  2.“Vakadaki kahraman ben olsaydım ben bu durumda ne yapardım?”
  -Bende mehmet gibi önce müdürümle konuşur. Eğer sorun çözülmez ise işten ayırılır ve ilgili makamlara ihbarda bulunurdum.
  3.“Ne niçin böyle yapardım?”
  -Çünki etik değerlere gözlerimi kapatamaz ve insan hayatını tehlikeye atan bir kuruma göz yumamazdım.

 9. BUSE ARGÜDER 1403040009 İKÜ

  Bir kadın danışan bir erkek psikolog
  doktordan tam 6 yıldır her hafta psikoterapi
  almaktadır. Bu danışan terapiye ilk
  başladığında getirdiği yakınmalarıyla artık
  çok uzun bir süredir başarılı bir biçimde
  baş edebilmektedir ama bu psikologla
  terapi seansları yapmaya da çok bağımlı
  hale gelmiştir. En azından son 4
  yıldır danışanın duygusal durumunda,
  terapiye artan bağımlılığı haricinde, gerçek
  bir değişim olmamıştır. Psikolog da
  terapiyi sonlandırma konusunda en ufak
  bir çaba göstermemiştir. Bunun felsefesini
  de “eğer danışan beni görmeye ihtiyacı
  olduğunu söylüyorsa, görebilir”
  şeklinde izah etmektedir.
  1.Bu vakada Etik Olmayan hangi davranışlar, hangi kararlar,hangi uygulamalar var?
  -Bu vakada etik olmayan davranış,terapiyi bir noktadan sonra bu şekilde uzatmak ve danışan da bağımlılık yaratmaktır.
  2.“Vakadaki kahraman ben olsaydım ben bu durumda ne yapardım?”
  -Vakadaki Psikolog ben olsaydım eğer tedavi de belli bir ilerleme sağlanamıyorsa/ ilave tedavi gerektiriyorsa veya başka bir uzmana aktarılması gerekiyorsa bunları göz önünde bulundurur bu doğrultuda hareket ederdim.
  3.“Ne niçin böyle yapardım?”
  Bir psikolog olarak danışanımı kendi çıkarlarım doğrultusunda yönlendirmem etik kurallarına aykırı bir hareket olurdu.Bununla beraber bir insanın hayatını bu yönde etkilemek onda böyle bir bağımlılık yaratmak hem onun ruh haline hemde hayat akışına zarar vermek demektir.

 10. BUSE ARGÜDER

  BUSE ARGÜDER 1403040009 İKÜ
  Bir kadın danışan bir erkek psikolog
  doktordan tam 6 yıldır her hafta psikoterapi
  almaktadır. Bu danışan terapiye ilk
  başladığında getirdiği yakınmalarıyla artık
  çok uzun bir süredir başarılı bir biçimde
  baş edebilmektedir ama bu psikologla
  terapi seansları yapmaya da çok bağımlı
  hale gelmiştir. En azından son 4
  yıldır danışanın duygusal durumunda,
  terapiye artan bağımlılığı haricinde, gerçek
  bir değişim olmamıştır. Psikolog da
  terapiyi sonlandırma konusunda en ufak
  bir çaba göstermemiştir. Bunun felsefesini
  de “eğer danışan beni görmeye ihtiyacı
  olduğunu söylüyorsa, görebilir”
  şeklinde izah etmektedir.
  1.Bu vakada Etik Olmayan hangi davranışlar, hangi kararlar,hangi uygulamalar var?
  Bu vakada etik olmayan, Psikologun tedaviyi bir noktadan sonra bu şekilde uzatmasıdır.
  2.“Vakadaki kahraman ben olsaydım ben bu durumda ne yapardım?”
  Vakadaki Psikolog ben olsaydım eğer tedavide belli bir süre ilerleme sağlanamıyorsa/ilave tedavi gerekiyorsa veya farkli bir uzmana aktarılması gerekiyorsa bunları göz önünde bulundurup bu yönde hareket ederdim.
  3.“Ne niçin böyle yapardım?”
  Bir Psikologun danışanını kendi çıkarları doğrultusunda yönlendirmesi etik kurallarına aykırı bir davranıştır.Bununla beraber bir insanın hayatını bu şekilde yönlendirmek, onu bağımlı hale getirmek hem ruh haline hemde hayat akışına zarar vermek demektir.

 11. Yağmur Başak Ceylan (1303040049) İKÜ

  Etik vaka (Mesleğin kötüye kullanımı)
  Bir ilaç fabrikası deniz ürünleri ekstresinden elde ettiği doğal bir diyet maddesi geliştirmiştir.
  Ardındanda bir tüketici psikoloğuna başvurulmuş ve kendisinden bu ürün için bir pazarlama araştırması yapması ve reklam planlaması hazırlaması istenmişti.Sabit ücretine ek satışların nasıl gideceğine bağlı olarak psikolog primde alacaktı.Psikolog bu projede kullanacağı ürüne ilişkin verileri incelediğinde görmüştü ki , ürünün diyet yapmaya yararlı olduğuna dair herhangi bir kanıt yoktu zararlıda değildi ama yararına ilişkin hiçbir belge yoktu.Psikolog ‘bundan kimse yara almayacak ki, hatta maddenin ‘plecebo’ etkisi bazılarına yararlı bile olacak ‘ diye düşünmüş ve bu ürünün pazarlanmasına istenen katkıyı yapmıştır.
  1)Bu vaka etik olmayan hangi davranışlar ve kararlar var?
  Bu tür bir ürünün satışına mesleki destek sağlamak meslek bilgilerini bu yönde kullanmak mesleki bilgileri kötüye kullanmak anlamına gelmektedir.
  2)Ben bu durumda ne yapardım?
  Ben olsaydım pazar araştırmasının sonucunu belgelerimle götürür hiç bir yararı olmadığını söyler mesleğimi daha fazla para kazanmak için asla kötüye kullanmazdım.
  3)Ne için böyle yapardım?
  Mesleğimi ve itibarımı kötüye kullanmazdım bunun için yaptığım pazar araştırmasının sonucunu belgelerle paylaşırdım.

 12. Gamze Çavuşoğlu

  Bir bankada yoğun bir mesai gününde müşteri işlem sırasında para alış esnasında yanında calısan arkadaşımızın sahte banknot aldığını ve bunu birkaç işlem sonrasında farkettiğini anladık. Bankacı arkadaşımız sahte banknotun kendi elinde kalacağının farkında olmasından dolayı banknotu bilerek başka bir müşteriye işlem esnasında verdiğini gördük. Bu durumda ne yapardınız?
  Yorumum: Yoğunluktan ve iş yükünün fazlalığından bu tarz sorunların yaşanabileceğini ve içinde bulunduğu durumu yanlış sonlandırdığını kendisine belirtirdim.
  1- Bu vakada etik olmayan hangi davranışlar, hangi kararlar, hangi uygulamalar var?
  Hiçbirşeyden haberi olmayan müşterinin maddi olarak zararda olması, bankacı personelin aldığı banknotun sahte olduğunu anladığında üstlerine bildirmeyip başka bir müşteriyi sıkıntıya sokması etik olmayan davranış, karar ve uygulamalardır.
  2- “Vakadaki kahraman ben olsaydım ben bu durumda ne yapardım”?
  Elime geçen banknotun sahte olduğunu farkettiğim an olayı üstlerime bildirip gerekli işlemlerin yapılmasını söyleyerek zararda olunan meblağ kadar maaşımdan kesinti yapılmasını talep ederdim.
  3-Ne için böyle yapardım?
  O banknotun sahte olduğunu anladığım an yaşadığım hissiyatı başka birinin yaşamasını istemezdim. Vicdani olarak rahatsızlık veren bu durumun beni ve çalışmakta olduğum kurumu kötü etkilemesini istemezdim.

 13. ABDULLAH SAFA TOPGÜL

  ABDULLAH SAFA TOPGÜL (1503015012) İKÜ

  VAKA ÖRNEĞİ: Serdar 25 yaşında makine mühendisliğini yeni bitirmiş bir adamdır. Ürün geliştirme ve tasarlama firmasında işe başlayan Serdar kısa süre sonra işletme müdürünün telefon konuşmasına şahit olarak bilgileri farklı firmaya rüşvet karşılığı verdiğini öğrenir. Firma yetkilileri bilgilerin sızdırıldığından şüphelenerek araştırma yapar ve müdürden şüphelenmeye başlarlar. Bunu fark eden işletme müdürü kendini temize çıkarmak için masum bir çalışanı hedef göstererek onu işten attırır. Bu durumdan haberdar olan Serdar işinden atılma korkusu ile müdürünün suçlu olduğunu söylemeyip gizler ve masum bir kişinin işten atılmasına neden olur.

  1.Bu vakada Etik Olmayan hangi davranışlar, hangi kararlar, hangi uygulamalar var?
  Cevap: Bu vakadaki etik olmayan iki davranış vardır. Öncelikle müdürün kendi çıkarlarını düşünüp, rüşvet alarak bilgileri satması suçtur bunun yanında Serdarın olayın aslını bilmesine rağmen kendi menfaati için yapılan haksızlığa sessiz kalmasıdır.
  2.“Vakadaki kahraman ben olsaydım ben bu durumda ne yapardım?”
  Cevap: İşimden atılma pahasına müdürümün konuşmasına şahit olduğumu ve bilgileri onun sızdırdığını firma yetkilileriyle konuşurdum. Suçluluğunun kanıtlanması için elimden geleni yapardım.
  3.“Ne niçin böyle yapardım?”
  Cevap:Bu durumun benim başımada gelebileceğini ve haksız yere işten atılabileceğimi düşünerek doğru olanı yapmam gerektiğini düşündüğüm için yapardım.

 14. Hilmi Kemal UZUN 1403010069 İKÜ

  Hakan bey bir şirkette satış elemanı olarak çalışmaktadır. Yakın zamanda olan bir olay dikkatini çekmiştir. Müdürleri sonucunda terfi olan görevleri hep erkeklere vermektedir. Hem de bu kademede kadın çalışanların daha fazla olmasına rağmen. Bir gün müdür Hakan’ı çağırır ve onu terfi ettirmek istediğini söyler. Aynı zamanda yönetim kurulundan gelen talepte terfi için gösterilen üç isimden biri olup, diğer ikisinin Şule ve Zeynep olduğunu söyleyip kendisini terfi için seçtiğini belirtir. Ama Hakan, Şule ve Zeynep’in satışlarının ve iş performanslarının kendinden daha iyi olduğunun ve müdürlerinin ayrımcılık yaptığının farkında. Hakan bunu kaldıramayıp onların daha iyi olduğunu ve onları neden terfide düşünmediğini soruyor. Müdür ise Hakan’a terfide artık onu düşünmediğini söyleyip yolluyor.Hakan bunu yönetime bildireceği sırada da işten atılıyor. Sonradan öğreniyor ki, yerine Zeynep ya da Şule değil de Selim adında başka bir çalışan terfi almış.
  1-Bu vakada etik olmayan hangi davranışlar, hangi kararlar hangi uygulamalar var? +Bu vakada ayrımcılık, cinsiyetçilik ve haksızlık söz konusu.
  2-“Vakadaki kahraman ben olsaydım ben bu durumda ne yapardım?” +Ben olsam teklifi düşünmek istediğimi söyleyip bir yandan yönetime şikayette bulunurdum. Bu sayede işten atılmazdım ve iş ortamındaki ayrımcılık ve haksızlıkları göz önüne sermiş olurdum.
  3-“Ne niçin böyle yapardım?” +Bu ve benzeri olayların önünü kesmek ve haksızlığa mahal vermemek için yapardım. Eğer teklifi kabul etseydim yapılan haksızlığa göz yummuş olurdum.

 15. İLKER KOL

  İLKER KOL
  1403040040
  Amerika’da Well Fargo Bankası’nın 10 yılı aşkın süredir içinde bulunduğu bir etik vaka vardır.Banka çalışanlardan şunu ister; her ün her müşteri adına,müşterilerin izni olmadan bir hesap açılacak.Bu hesaplardan kart kullanım bedeli çatısı altında aylık 2.5 Amerikan Doları gibi bir ücret temin edilecek.Bu izinsiz hesap açma işlemini yapmayan çalışanlar işten çıkarılmıştır.Aynı zamanda bu yolsuzluğu farkeden müşterilere de özel bilgileriyle şantaj yapılmıştır.Well Fargo ABD’nin en büyük ikinci bankası olmasına rağmen 10 yıldan fazla bir süre bu skandalın izinde emin adımlarla kendilerine aşırı sistematik bir düzen yaratmıştır.Bu yolsuzluğu çalışanlardan yapmasını isteyen CiO ve üst düzey yöneticiler çalışanları zorlamış ve sonuç olarak çalışanlara haftalık cüzzi primler vermiştir.Ancak çalışanlardan bazıları istifa etmiş bazıları ise yolsuzluk yapmaya devam etmiştir.
  Well Fargo’nun iki çalışanın 13 Aralık 2007 tarihli iki mektubu sayesinde açıklığa çıkan bu skandal sonucu Well Fargo 185 milyon Dolar para cezasına çarptırılmış,20.000 çalışanı ve Genel Müdürü kovulmuştur.

  1.Bu Vakda Etik Olmayan hangi davranışlar, hangi kararlar hangi uygulamalar var?
  Bu vakada,bankanın çalışanlarının ve yöneticierinin topluma karşı sorumsuzluğu,etik olmayan davranışlara irişimlerinin tohumlarını atmıştır.Vakada müşterilerden izinsiz sahte hesaplar açılması,onlara şantaj yapılması,çalışanlara zorla yolsuzluk yapmaya çalışılması gibi bir çok etik olmayan davranış vardır.
  2.“Vakadaki kahraman ben olsaydım ben bu durumda ne yapardım?”
  Eğer ben vakayı gerçekleştirmeyi planlayan yöneticilerden biri olsaydım,bankayla doğru orantılı bi şekilde,doğru reklampolitikaları,uygun kredi faizleri sunarak insanları kredi almaya teşvik ederek gelirimi yükselmeye çalışıp yolsuzluğa başvurmazdım.
  3.“Ne niçin böyle yapardım?
  Müşterilerimi mağdur etmemek için böyle yapardım.Aynı zamanda dürüst iş ortamını sağlayabilmek için ve çalışanların hem teknik bilgilerini hem de etik duygularının kirlenmemesi için her zaman etik yollardan iş yapmayı tercih ederdim.

 16. SERKAN SARAÇ

  SERKAN SARAÇ 1403040005
  İSTANBUL KÜLTÜR ÜNİVERSİTESİ
  Etik Vaka: Tehlikeli Atık Giderimi
  Bir çevre mühendisliği firmasında görevli mühendissiniz. Sizin emrinizde çalışan teknisyen arazi çalışmaları yapmaktadır. Bir müşterinin arazisine bırakılmış yarı dolu varillerde ne olduğunu anlayabilmek için teknisyeniniz örnekler aldı, maddelerin “tehlikeli ve zararlı” sınıfından olup olmadığını anlamanız gerekiyor. Eğer öyleyse bu varillerin ortadan kaldırılması için belirli nakliye önlemleri almanız ve bunları yetkililere haber vermeniz gerektiğini siz de teknisyeniniz de çok iyi biliyorsunuz. Firmanızın bu müşteri ile bir çok başka iş ilişkisi var. Bu ilişkileri sürdürmek adına ve onlar lehine bu varilleri nerede bulduğunuzu ve sadece numuneler aldırdığınızı rapor etmenin yeterli olması istendi. Ardından da bu varilleri “içinde ne olduğu bilinmeyen maddeler bulunan variller“ olarak tanımlayıp oradan kaldırılmasını isteyeceksiniz. Müşteriniz bu varilleri alıp götürecek başka bir şirket ile anlaştı bile.. Sizden istenen sadece rapor yazmanız. Bu durumda ne yapardınız ?
  1-Bu vakada etik olmayan hangi davranışlar, hangi kararlar, hangi uygulamalar var?
  Firmanın müşteriyle olan iyi ilişkilerinin yıpramadan ve zarar görmeden devam etmesi için bulununan varillerin içeriğinin ‘zararlı atık’ olabileceği halde şirketin mühendis tarafından raporun içeriği bilinmeyen olarak yazılması istenmesi etik olmayan bir karardır.
  2-“Vakadaki kahraman ben olsaydım ben bu durumda ne yapardım”?
  Görevli mühendis olarak teknisyenlerimle beraber varillerin içeriğinin kesin olarak tespit edilmesi için numuneler alarak varillerin içeriğinin ‘tehlikeli ve zararlı’ olup olmadığını öğrenip daha sonra ise sorumluluğumu yerine getirip nakliye işlemlerine başlardım.
  3-Ne için böyle yapardım?
  Varillerin içeriğinin tespit edilmesi tamamen benim sorumluluğumda olduğu için bana verilen vazifeyi yerine getirirdim. Eğer varillerin içindeki madde ‘zararlı ve tehlikeli’ olarak çıkarsa bunun üstünün örtülmesinin yanlış olacağını düşünürdüm.

 17. Melisa Bükey

  Bir kurumun genel müdürü, kaba inşaat halinde bir ev satın almıştır. Kurumun ihaleli işlerini yürüten firma sahibi, genel müdüre, evinin ince işlerini ve bahçe düzenlemesini sembolik bir ücret karşılığında tamamlamayı teklif etmektedir. Genel müdür, kendisine sunulan bu cazip teklifi kabul etmiştir. Kabul etmesi durumunda çıkar çatışması ortaya çıkar ve ileride firma sahibinin mevzuata uygun olmayan isteklerde bulunması durumunda zor durumda kalabilir. Kurumla iş ilişkisi bulunan kişilere normal fiyattan da olsa bu tür işlerin yaptırılması, etik dışıdır.
  Bu vakada etik olmayan davranışlar; adil davranılmamış olması, yakınına özel bir ayrımcılık sunulmuş olması.
  Ben olsaydım; firma sahibini de müşterilerimden ayırmaz ona da eşit davranırdım. Yardımcı olabildiğim kadar olurdum fakat bu yardımcı olma ayrıcalığını müşterilerime de sunmaya çalışırdım.
  Neden böyle yapardım?
  Çünkü doğruluktan şaşmak insanları yanlış yollara yönlendirebilir firma sahibine yapılan ayrıcalık farkedildiğinde güvenilirliğim azalır müşteri ilişkilerim zayıflar.

 18. İLAYDA KIZILCIKLI

  İLAYDA KIZILCIKLI 1403040043
  İSTANBUL KÜLTÜR ÜNİVERSİTESİ
  Belediyenin yeni mezun olup işe girmiş bayan mühendissiniz. Yeni işe girdiniz ama başarılarınızdan dolayı hemen bir terfi verdiler ve sizi yeni yapılan kanal inşaatında yetkili kontrol mühendisi yaptılar. Proje uygulama grubunuzda çok deneyimli ve başarılı bir ustabaşı görev yapıyor. Zaten sizi bu göreve atarken deneyimsiz olmanıza rağmen bu kişi ile çok rahat
  çalışacağınızı ve kendisinden arazi çalışması sırasında çok yararlı bilgiler edineceğinizi de
  hesaba katmışlardı.
  Sabah arazideki göreve geldiğinizde hava çok güzel, kanal güzergâhında işe başlamaya hazırlanan işçileri arkanızda bırakıp, yeni açılacak güzergâhı dolaşmaya karar verdiniz.
  Kanalın açılması için konulan işaretler arasında yürüyorsunuz ve bu arada kesilecek ağaçlara
  bakıyorsunuz, birden karşınıza asırlık ulu bir çınar çıkıyor. Gözlerinize inanamayacağınız
  kadar büyük, eski ve güzel. Bu da kesilmek üzere işaretlenenlerden, aslın kanalın geçeceği
  güzergâhın dışında ama köklerinin kanal inşaatına zarar vermemesi için kesilmesi gerek.
  Hemen geri dönüp ustabaşını buluyorsunuz ve bu asırlık adeta anıt ağacını kesmemek için
  kanalın bir buçuk metre kaydırılmasını öneriyorsunuz. Faydasız, hazırlıklar ona göre.
  Ustabaşı itiraz ediyor, sizi dinlemiyor ve ısrar ediyorsunuz, sonuçta proje sorumlu mühendisi
  sizsiniz, emir veriyorsunuz ve o gün kesim durduruluyor, meselenin belediye sorumluları ile
  görüşülmesi gerek, konuşmak üzere hemen belediyeye dönüyorsunuz. Bu durumda ne yapardınız?
  1- Bu vakada etik olmayan hangi davranışlar, hangi kararlar hangi uygulamalar var?
  Proje sorumlusu mühendisin kanalın 1.5 metre kaydırılması kararına karşı çıkan ustabaşının davranışları ve bu konuda şahsi fikrine dayanarak hareket edip kimseyi bilgilendirmemesi etik dışı davranışlar kapsamındadır.
  2- “Vakadaki kahraman ben olsaydım ben bu durumda ne yapardım”?
  Sorumlu mühendis olarak kanal projesinin 1.5 metre kaydırılması kararına sahip çıkarak bunu belediye sorumlularıyla görüşerek bu doğrultuda yeni hazırlıklar yapılmasını talep ederdim.
  3-Ne için böyle yapardım?
  Geçmişte yaşanan bir olayı feyz alarak tıpkı Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün çınar ağacı için köşkü kaydırmasını örnek olarak gösterip bu asırlık çınarın da korunması için aynı özveriyi göstererek Atamızın izinden giderdim.

 19. Kerim Oğuz Ciyanur

  KERİM OĞUZ CİYANUR 1403040017 İKÜ
  ETİK VAKA : KIRMIZI IŞIK
  Kırmızı ışık yandı. Yayalar ışığa aldırmayıp karşıdan karşıya geçmeye devam ediyor. Sizde araçtasınız. İsterseniz yayaların üstüne doğru arabanızı sürebilirsiniz.. Pekte haksız sayılmazsınız. Bu durumu kabul edip beklemek mi etik? Yoksa onları korkutmak amacı ile üstlerine doğru aracı sürmek mi?

  Yorum: En iyi mühendis en karmaşık mühendislik hesaplarını çözen mi, yoksa toplumsal sorumluluklarını yerine getirip, yanlışlara karşı hukuku şikâyetleri yapan erdemli bir yaşamı tercih eden mi?
  1- Bu vakada etik olmayan hangi davranışlar, hangi kararlar, hangi uygulamalar var?
  Kırmızı ışıkta geçip araçlardan yol vermelerini beklemek etik değildir.
  2- “Vakadaki kahraman ben olsaydım ben bu durumda ne yapardım”?
  Onların yine de karşıya geçmelerini beklerdim
  3-Ne için böyle yapardım?
  Bazen bazı insanların diğerlerinin açığını bulup onları eleştirmek yerine sadece erdemli davranması gerektiğini düşündüğüm için.

 20. Şirin Uzuner

  (1503045001)ŞİRİN UZUNERPsikolog doktor bir klinik psikoloji programından mezundur.Tüm uygulamaları alan çalışmaları ve intörnlük dönemi yetişkin hastaların bulunduğu ortamlarda olmuştur.Çocuk gelişimi ve psikopatolojisine ilişkin dersler almamasına rağmen şimdi çocuklarla da çalışma yapmak istemektedir.Gelişim psikolojisi ve çocukların psikoterapisi konularında 5-6 tane temel kitap okuduktan sonra çocuk danışanlar da kabul etmeye başlamıştır.
  1-Bu vakada etik olmayan hangi davranışlar var,hangi kararlar hangi uygulamalar var?
  Bu psikoloğun iyi eğitilmiş bir yetişkin klinik psikoloğu olmasına rağmen,formel eğitim almadan, sadece kitaplardan öğrendikleriyle çocuklarla psikoterapi uygulmaya kalkmış olması, eğitimiyle bağlantılı yeterliliğin ötesine geçmiş olduğu anlamına gelmektedir.Üstelik kendisi bu yeterlik aşımının farkında değilmiş gibi görünmektedir.
  2-Vakadaki kahraman ben olsaydım ben bu durumda ne yapardım?
  Öncelikle kişi tamamen eğitimsiz değil belli bir eğitimi almış kişi kendini çocuk alanında geliştirmek istiyor fakat ben olsaydım kitapları tabikide okurdum fakat bunu belgeleyici şeylerle tamamlardım çünkü ilerde ki zamanlarda bir sorun yaşamayacağımın garantisini veremezdim.Böyle bir şeyin kesinlikle riskini almaz eğer kendimi o alanda geliştriceksemde eğitimini alırdım.
  3-Ne için böyle yapardım?
  Kendimi riske atmamak için bunu yapardım ayrıca bahsedilen çocuk psikolojisini onları yanlış yönlendirebilirim benim yüzümden kötü birşey yaşamalarına izin vermezdim ilerde bişeyleri düzeltmek zor olabilir

 21. HALİDUN AZMAN

  Başarılı mühendislik şirketinizi 20 yıllık çalışmanın ardından devrettiniz. Çünkü artık İstanbul’da yaşamak yerine kendinize ve ailenize daha fazla zaman ayırabileceğiniz doğup büyüdüğünüz kasabaya yakın olan Mersin’de yaşayacaksınız. Burada bir şirket daha kuruyorsunuz, ama işler hem piyasanın hacmi hem de sizin bölgede fazla arkadaş ve müşteri grubunuz olmadığı için çok kötü gitti. Hiç iş alamadınız henüz… Bir sabah erkenden telefonunuz çaldı ve tanımadığınız biri sizi 1 saatlik mesafedeki arazisinde buluşmak üzere davet etti, size bir iş teklifi olacakmış.. Kalkıp gittiniz, arazi çok büyük ve güzel.. Tepeler, küçük ormanlar akarsu ve bir gölet var. Yörenin sıcak iklimi de çok uygun, bir doğa parkı yapıp Afrika’dan ve dünyanın başka yerlerinden aslan, leopar gibi av hayvanları getirtip, turistik bir avlanma alanı yapmak istiyor. Çok pahalı bir proje, altyapı ve inşaat işlerini sizin yapmanız isteniyor, büyük bir iş ve size getirisi de çok olacak. Soruyorsunuz, getirteceğiniz hayvanlar soyu tükenmekte olan hayvanlar değil mi? Olabilir diyor, bu bizim sorunumuz değil, bu parayı verip bu hayvanları öldürmek isteyen bir sürü çok paralı turist var. Ben işime bakarım, sen de öyle yapmalısın, zaten bunu bilecek kadar profesyonel bir mühendissin..Haydi hemen kararını ver de işe başlayalım..

  1-Bu vakada etik olmayan hangi davranışlar, hangi kararlar, hangi uygulamalar var?
  -Soyu tükenmekte olan hayvanları düşünmeden sadece maddi hırs gözeterek böyle bir proje yapması ve yaşam alanlarını düşünmemesi yanlış bir durumdur.

  2- Vakadaki kahraman ben olsaydım ben bu durumda ne yapardım?
  -Öncelikle yaşamımı devam ettirebilecek bir durumda değilsem bu projeyi almaktan başka şansım olmazdı. Projeyi alırdım ancak proje bittikten sonra belediye, dernekler ve gerekli kuruluşlara bu durumu ihbar ederdim ve medyada bir tepki oluşturmaya çalışırdım.

  3- Ne için böyle yapardım?
  -Sonuç olarak onlarda bir canlı ve saçma hevesler ve deneyimler için bir canlının keyfi öldürülmesi kabul edilemez bir durumdur. Ancak hayatımı devam ettirme konusunda sıkıntı yaşadığım için projeyi alırdım. Medyanın bu olayın üstüne düşüp gerekli ilgiyi gösterince bu problem hallola bileceğini düşünüyorum.

 22. BURAK ÖZER(1503010028)İKU

  Bir eczanede çalışıyorsunuz ve çalıştığınız eczane o hafta nöbetçi eczane olarak açık.Eczane sahibi yakındaki hastanenin acil servisinde nöbetçi olan doktorla yaptığı anlaşma sonucu elinde fazla olan ilaçları hastalara yazmasını ( örn. X marka ağrı kesici değilde Y marka) ve bu iş karşılığında ona ücret ödeyeceğini söylüyor ve anlaşıyorlar sizde bu duruma şahit oluyorsunuz ve bunun yanlış bir durum olduğunu söylüyorsunuz iş yeri sahibi de size bunun sizi ilgilendirmediğini ve işinize bakmanızı söylüyor.Sizde bu duruma tepkisiz kalamayıp işten ayrılıyorsunuz.

  1.Bu vakada Etik Olmayan hangi davranışlar, hangi kararlar,hangi uygulamalar var?
  Bu vakada etik olmayan doktorun para uğruna insan hayatını hiçe sayıp eczane sahibiyle anlaşma yapması.
  2.“Vakadaki kahraman ben olsaydım ben bu durumda ne yapardım?”
  Vakada bende çalışan gibi tepkimi gösterip gerekli uyarıları yaptıktan sonra olumlu bir yanıt alamazsam işten ayrılırdım.
  3.“Ne niçin böyle yapardım?”
  Bir doktorun ve iş yeri sahibinin insan sağlığını ve hayatını para uğruna bu kadar hiçe saymasına karşılıksız kalamayacağım için böyle bir davranışta bulunurdum.

 23. oktay önder başardı

  OKTAY ÖNDER BAŞARDI 1503015009
  Ömer 20 yaşında kilolu bir gençtir. Zayıflamaya karar veren ömer zayıflamak için spor salonuna gider . bir süre spor ve diyet yaptıktan sonra umutsuzluğa ve motivasyon düşklüğüne kapılan ömer spor hocasıyla konuşur. kendisiyle ilgilenmeyen ve zayıflayacağı yönde motive etmeyen spor hocası fatih bey yüzünden ömer zayıflama ameliyatı olma kararı alır bunun zararlı ve sağlıklı olmadıgını bile bile . ömer ameliyat olur ve yanlış ameliyat yüzünden midesinde problem yaşayan ömer ağır hastalıklar geçirir.
  1-Bu vakada etik olmayan şeyler nelerdir?
  Ömerin spor hocasının onu kötü yönde etkilemesi ve motivasyonunu kırarak onu sağlıksız bir ameliyata teşvik etmesi
  2-Ben olsaydım ne yapardım?
  Ömeri motive ederek sağlıklı bir şekilde zayıflamasını sağlardım sabırlı olmasını bekler ve onun yanında olurdum.
  3-ne için böyle yapardım?
  hayatta çoğu şey emek verilerek kazanmalıdır sağlık herşeyden önce gelmelidir

 24. Muhammed İbrahim Çalışkan

  M.İbrahim Çalışkan 1600004527 IKU
  Bir inşaat mühendisinden müşterisinin satmak istediği ama alıcıların güvenlik konusunda kuşku duyduğu bir binanın güvenlik araştırmasını yapması istendi. Anlaşma bulguların gizli kalacağı konusunda özel bir madde içeriyor. Ayrıca müşteri binada herhangi bir tadilat veya tamirat yapmayacağını, binayı olduğu gibi satacağını bildirdi. İnşaat mühendisi tarafından yapılan gözlem ve incelemeler sonunda yapının sağlam olduğu görülüyor. Ama müşteri laf arasında binanın mekanik ve elektrik tesisatında sorunlar bulunduğunu ağzından kaçırdı. İnşaat mühendisi ise bu konularda yetkili ve yeterli değil, ama biliyor ki bu açılardan da binanın yeni yerleşeceklere güvenlik sağlaması gerek. Aksi halde çok ciddi sorunlar çıkabilir. Raporunda bu hususa kısaca değiniyor ama anlaşma gereği üçüncü kişilere açıklama yapmamış oluyor.
  1.Bu vakada Etik Olmayan hangi davranışlar, hangi kararlar,hangi uygulamalar var?
  -Bu vakada ki etik olmayan davranış bina sahibinin mekanik ve elektrik tesisatındaki sorunların alıcılara bildirmeyip gizli tutması.
  2. “Vakadaki kahraman ben olsaydım ben bu durumda ne yapardım?”
  -Bina gözlem ve incelemeler sonunda sağlam olsada müşterinin agzından kacırdıgı bilgileri gizlilik sözleşmemizi ihlal eder alıcıları bilgilendirirdim.
  3. “Ne niçin böyle yapardım?”
  -Çünkü etik değerlere bağlı bir birey olarak insan hayatını tehlikeye atan kişilere fırsat veremezdim.

 25. Ahmet Furkan Erdoğan

  Ahmet Furkan Erdoğan-1503010059
  Bir lokantada günde yaklaşık 400 kişiye hizmet veriyorsunuz.Maliyetlerinizi düşürmek amacıyla son kullanma tarihi geçmiş ve kalitesiz yağları yemeklerinizde kullanıyorsunuz.Böylece maliyetlerinizi düşürüp gelirinizi artırıyorsunuz.Ancak gıda sektörü gibi insan sağlığına direkt etki eden bir sektörde hizmet verdiğinizden dolayı kullandığınız ürünlerde çok hassas davranmanız gerekmekte.Siz bu işletmenin bir çalışanı olarak bu durumdan haberdarsanız bu durumda ne yaparsınız ?
  Yorumum : Bu durum insan sağlığını ciddi şekilde tehdit ettiğinden çalıştığım işletmeyi Sağlık Bakanlığı’na şikayet ederdim.
  1-Bu vakada etik olmayan hangi davranışlar , hangi kararlar , hangi uygulamalar var ?
  İşletmenin kar etmek amacıyla yemeklerinde sağlıksız ürünler kullanması , yemeği yapan aşçının durumdan haberdar olup ses çıkarmaması , İnsan sağlığının tehdit edilmesi gibi etik olmayan karar , davranış ve uygulamalar vardır.
  2-Vakadaki kahraman ben olsaydım bu durumda ne yapardım ?
  Hizmet verdiğim sektörün hassasiyetinin bilincinde olup once en iyi ve en kaliteli hizmeti sağlamak adına yemeklerimde en kaliteli ürünleri kullanmaya özen gösterirdim.
  3-Ne için böyle yapardım?
  Yapılan her işin layığıyla ve en iyi şekilde yapılması gerektiğini düşünen bir insan olduğum ve aynı zamanda haksız kazanç sağlamamak , insan sağlığını tehdit etmemek amacıyla bu şekilde davranırdım.

 26. Bartu Ülkücü

  Bartu Ülkücü 1503010083
  Bir beyaz eşya firmasında çalışıyorsunuz ve sattığınız ürünlerden birinde bazı kusurlar var. Üründe oluşan bu kusurları tüketiciye belli etmeden firma düzeltip tekrar pazara sürüyor. Tüketici kesimi ürünün bu değişiminden haberi olsa firma ismi olarak akılda olumsuz bir etki bırakıcağından ürüne negative yaklaşım göstericek ve firma değer kaybedecek . Bu yolla tüketiciden haksız kazanç elde edilmekte. Olayın farkındasınız ve ne yapardınız ?
  Yorum: Tüketiciye ürün üzerinde yapılan değişikliklerin söylenmesini ve bilgi verilmesini isterim.
  1.)Bu Vakada Etik Olmayan hangi davranışlar , hangi kararlar , hangi uygulamalar var ?
  Tüketicilerden habersiz pazara sunulan ürün üzerinde değişikliklerin yapılması ve ürün üzerinden haksız kazanç elde edilmesi.
  2.)Vakadaki Kahraman ben olsaydım ben bu durumda ne yapardım?
  Tüketici kesime ürünü piyasaya daha sürmeden bilgilendirme amaçlı yapılan değişiklikleri ve neden bu değişikliğe gidildiğini söylerdim.
  3.)Ne niçin böyle yapardım?
  Firmamın yapılan bu olayla adına negative düşüncelerin oluşmasını istemem . Bulunduğum kurumu doğru bir çizgi üzerinde yüceltmeye ve ismini zedelemeye yönelik tüm davranışlardan kaçarak yükseltmeyi hedeflerim.

 27. Berk Tunçkale

  Berk Tunçkale 1503010056
  Güney Afrika’da kurulan bir kola firmasında departman sorumlususunuz. Bulunulan bölgede var olan su kaynaklarının yanına kurulan fabrika bir litre kola üretmek için 9 litre su harcamakta ve fabrika atıkları ile de çevreyi kirletmektedir . Siz çevrede bulunan halkın su kaynaklarını azaltmakta olduğunuzu ve kirletmekte olduğunuzu görüyorsunuz ve üstünüze bunu bildiriyorsunuz ama kazancımızı bu sayede kazanıyoruz bunun yanında talep olduğu sürece üretime devam edeceğiz yanıtını alıyor , görmezden geliniyorsunuz . Bu durumda ne yapardınız?
  Yorumum: Bu durum kesinlikle yanlıştır bir kazanç eldeme etmek için firma adını yükseltmek ve kendimizi düşünerek halkın ve çevrenin yaşamıyla, yaşam kalitesiyle kesinlikle oynamamalı en azından fabrikanın yerinin değiştirilmesini isterim.
  1.)Bu Vakada Etik Olmayan hangi davranışlar , hangi kararlar hangi uygulamalar var ?
  Çevrenin ve doğal kaynakların kazanç için kendini düşünen kişiler için hiçe sayılıp kirletilmesi ve tüketilmesi.
  2.)Ben olsaydım ilk yapacağım karar ile fabrikanın kapatılmasını çevreyi kirletmeyecek ve zarar vermeyecek bir yere kurulmasını sağlardım. Çevreye verilen rahatsızlık içinde gerekeni yapardım ki firmamın ismini korumaya çalışıp vicdanımı rahatlatmaya çalışırdım.
  3.)Ne niçin böyle yapardım ?
  Böyle yapmamın sebebi ben bu firmanın etrafında veya çevresinde bulunan bir birey olsaydım yapılan rahatsızlıktan ve kirlilikten aşırı derecede rahatsız olurdum. Kimseye yada topluma kendime yapılmasını etmediğim bir davranışı yaşatmak istemem.

 28. İzem Koral - İstanbul Kültür Üniversitesi

  Vaka:
  Tehlikeli atık giderimi bir çevre mühendisliği firmasında görevli mühendissiniz. Sizin emrinizde çalışan teknisyen arazi çalışmaları yapmaktadır. Bir müşterinin arazisine bırakılmış yarı dolu varillerde ne olduğunu anlayabilmek için teknisyeniniz örnekler aldı, maddelerin “tehlikeli ve zararlı” sınıfından olup olmadığını anlamanız gerekiyor. Eğer öyleyse bu varillerin ortadan kaldırılması için belirli nakliye önlemleri almanız ve bunları yetkililere haber vermeniz gerektiğini siz de teknisyeniniz de çok iyi biliyorsunuz.
  Firmanızın bu müşteri ile bir çok başka iş ilişkisi var. Bu ilişkileri sürdürmek adına ve onlar lehine bu varilleri nerede bulduğunuzu ve sadece numuneler aldırdığınızı rapor etmenin yeterli olması istendi. Ardından da bu varilleri “içinde ne olduğu bilinmeyen maddeler bulunan variller“ olarak tanımlayıp oradan kaldırılmasını isteyeceksiniz. Müşteriniz bu varilleri alıp götürecek başka bir şirket ile anlaştı bile… Sizden istenen sadece rapor yazmanız. Bu raporu yazar mısınız? Yoksa ilgililere haber verme sorumluluğu duyar mısınız?
  1. Bu Vakada Etik Olmayan hangi davranışlar, hangi kararlar hangi uygulamalar var?
  Bu vakada karşılıklı olarak iki tarafında işlerinin devam etmesi adına çalışan mühendisten aslını yansıtmayan bir rapor yazması istenilmektedir.
  2. “Vakadaki kahraman ben olsaydım ben bu durumda ne yapardım?”
  Bu vakanın kahramanı ben olsaydım; kesinlikle doğrunun yanında olup, yalan olan bir bilgiyi diğerlerinin çıkarlarının devam etmesi adına yazmazdım.
  3. “Ne niçin böyle yapardım?”
  Çalıştığım işi kaybedecek olacağımı bilsem bile, o raporu hazırlayıp kötülerin yanında olmak istemezdim. Bu işin sonunda çevreyi olumsuz etkileyecek bir çok şey meydana geleceğinden dolayı; ben iki tarafın çıkar ilişkisini değil, çevrenin ve çevrenin temizliğinin tarafında olmalıyım. Çevremi bir çıkar uğruna hiçe sayamam.

 29. salih omar salih karwanchi(1503014004)IKU

  Bir pastanede satis elamanı olarak calisiyorsunuz .Ama calistiginiz pastane konumu olarak fazla is yapan bir yer degil.Genellikle pastalar elinizde kalıyor ve cope gidiyor.Patronunuz is yapamamaktan ve mevcut durumu kurtarmak adina size pastaları cope atmamanızı söylüyor .Bu durum size yanlış gelsede paraya ihtiyacınız olduğu icin çalısmaya devam ediyorsunuz.Bir gun pastaneye gelen musteri bir pasta seciyor ve taze olup olmadigini soruyor siz taze olmadigini söyleyecek iken patronunuz araya giriyor ve pastanın taze oldugunu söylüyor .Bu duruma karsiliksiz kalamayıp insan sagligini hice sayan bir isletmede calisamayacaginizi söyleyip isten ayrılıyorsunuz.

  1-Bu vakada etik olmayan şeyler nelerdir?
  Is yeri sahibinin para kazanmak amaçıyla insan sagligini tehdit eden ürünler satması
  2-Ben olsaydım ne yapardım?
  Bende calisan kisi gibi tepkimi gösterir ve isten ayrilirdim .Bu işletmeyide gerekli yerlere şikayet ederdim
  3-ne için böyle yapardım?
  Hayatta hersey para kazanmaktan ibaret degildir.Insan saglıgı herseyden once gelecegi icin bende ayni tepkiyi gösterirdim.

 30. BUĞÇE DENİZYALGIN

  BUĞÇE DENİZ YALGIN İKÜ 1503010006
  Sadettin Bey, büyük bir dizüstü bilgisayar şirketinin Türkiye distribütörüdür. Dizüstü bilgisayar satışları patlayınca şirketinin satışları da patlamıştır. Şirketi beş yıl arka arkaya çok kar etmiştir. Şirketin son yılda karı düşmeye başlamıştır. Karın niçin düştüğünü analiz etmek ve karın tekrar artmasını sağlamak için Sadettin Bey genel müdüründen bir çalışma yapmasını ister. Genel müdür çalışmasını yapar. Karın düşmesinin nedenini bulur. Sadettin Beye gidip tespitini anlatır. Bir de öneride bulunur. “Dizüstü bilgisayarların 2 yıl garanti süresi vardır fakat garanti süresi dolmadan önce bozulan ürün sayısı çok fazla ve ürünün parçaları günümüz şartlarından ötürü maliyetinden pahalıya bir fiyata denk gelmektedir. Garanti kapsamında masrafların bedelini müşteriye yansıtamıyoruz, bu da karımızın düşmesine sebep oluyor. Benim önerim ise şudur; bozulup servise yollanan dizüstü bilgisayarlarının parçası pahalı olanlarına ‘bu tamir olamaz’ diyelim ve tamirini yapmayalım. Bizden başka yetkili servis olmadığı için başka yere götüremez ve bize inanmak durumunda kalır.”
  YORUMUM: Bu etik vakasında olduğu gibi basit usulsüzlükler yaparak şirketin karını arttırmak kısa dönemli bir çözümdür. Ancak uzun dönemde şirketin itibarı zedelenir, şirkete duyulan güven sarsılır. Bence sirketlerin sahip oldukları en büyük sermaye öncelikle onların güvenilir olan kurumsal kimliğidir. Ben Sadettin Bey’in yerinde olsam böyle basit cin fikirlerle şirketimin itibarını yıkmazdım ve şirketim bünyesinde böyle düşüncede olan kişileri barındırmazdım.
  1) Bu vakada etik olmayan hangi davranışlar, hangi kararlar var?
  Bu vakada, genel müdürün sunduğu “parçalar pahalıya mal olduğu için tamir edilemez diyelim” fikri etik olmayan bir davranıştır.
  2) Vakadaki kahraman ben olsaydım ben bu durumda ne yapardım?
  Yorumumda da belirttiğim gibi şirketin sahibinin yerinde ben olsaydım böyle güven yıkacak basit usulsüzlüklere gitmezdim ayrıca yanımda böyle düşüncede olan kişileri barındırmazdım. Güven benim ve şirketim için önemli bir değer boyutudur.
  3) Ben etiğe uyan bir bireyim. Kendimin aldığım bir üründe sorun çıktığı zaman böyle bir muamele yaşamak istemezdim. Ayrıca güvenilirlik her zaman önemli bir etkendir ve önemli bir değerdir.

 31. begüm turgut

  Bir sigorta acenteliğinde operasyon müdürüsünüz. Geniş portföyü olan müşterilerinizden birisi telefon edip sizinle görüşmeyi talep etti. Gayet normal bir şekilde görüşmeyi kabul ettiniz ve ilerleyen zamanlarda müşterinin şöyle bir talebi oldu.
  “Biliyorsunuz ki BMW X kasa bir aracım var bu aracın sadece trafik sigortasını yaptırıyorum ancak geçen gün aracıma birisi çarpmış ve aracımda yüksek derecede bir hasar var, size güvenebileceğimi düşünerek ben bu araca kasko poliçesi yaptırmak istiyorum. Poliçeyi yaptırdıktan 2 ay sonra sanki hasar yeni olmuş gibi dosya açtırıp aracımı tamir ettirmek istiyorum. Ayrıca tamir servisine bir miktar para vereceğime poliçeye fazla para veririm siz para kazanın. ”
  Bu durum sizin başınıza gelse siz ne yaparsınız ?

  Yorumum: Sigortalıya böyle bir uygulamanın yapılamayacağını anlatırdım.

  1) Bu Vakada Etik Olmayan hangi davranışlar , hangi kararlar hangi uygulamalar var ?
  Hasarsız olarak teminata alınacak ürünün hasarlı olarak teminat altına alınmaya çalışması, Şirketi kandırmaya çalışarak haksız kazanç.

  2) Vakadaki Kahraman ben olsaydım ben bu durumda ne yapardım?
  Eğer bu durum benim başıma gelseydi şirketteki itibarımı da göz önünde bulunarak etik olarak bu poliçenin düzenlenemeyeceğini , sigorta şirketinin istediği fotoğraflı bilgilerde oynama yapmanın dolandırıcılık olduğunu , eğer durum farkedilirse verdiği kasko parasının büyük bir ihtimalle boşa gideceğini düzgün bir dille ifade ederdim.

  3.)Ne niçin böyle yapardım ?
  Bu parayı alıp poliçeyi rahatlıkla yapabilirdim aslında. Ancak altında çalıştığım kurumun değerlerini hiçe sayıp bu duruma göz yummak etik dışı bir davranış olurdu. Sadece ben para kazanacağım diye bir şirketi zarara uğratmak asla kabul edilebilir bir davranış değildir. Müşteri memnuniyeti bizim öncelikli değerlerimizden birisidir ancak diğer prensiplerimizi çiğneyerek bu duruma olumlu yanıt vermek bizim kurum olarak adımızı karalamaktan , insanların gözlerinde değerimizin ve güvenimizin düşmesinden başka hiçbir şeye yaramazdı.

 32. begüm turgut

  BEGÜM TURGUT 1403040033 İSTANBUL KÜLTÜR ÜNİVERSİTESİ

  Bir sigorta acenteliğinde operasyon müdürüsünüz. Geniş portföyü olan müşterilerinizden birisi telefon edip sizinle görüşmeyi talep etti. Gayet normal bir şekilde görüşmeyi kabul ettiniz ve ilerleyen zamanlarda müşterinin şöyle bir talebi oldu.
  “Biliyorsunuz ki BMW X kasa bir aracım var bu aracın sadece trafik sigortasını yaptırıyorum ancak geçen gün aracıma birisi çarpmış ve aracımda yüksek derecede bir hasar var, size güvenebileceğimi düşünerek ben bu araca kasko poliçesi yaptırmak istiyorum. Poliçeyi yaptırdıktan 2 ay sonra sanki hasar yeni olmuş gibi dosya açtırıp aracımı tamir ettirmek istiyorum. Ayrıca tamir servisine bir miktar para vereceğime poliçeye fazla para veririm siz para kazanın. ”
  Bu durum sizin başınıza gelse siz ne yaparsınız ?

  Yorumum: Sigortalıya böyle bir uygulamanın yapılamayacağını anlatırdım.

  1) Bu Vakada Etik Olmayan hangi davranışlar , hangi kararlar hangi uygulamalar var ?
  Hasarsız olarak teminata alınacak ürünün hasarlı olarak teminat altına alınmaya çalışması, Şirketi kandırmaya çalışarak haksız kazanç.

  2) Vakadaki Kahraman ben olsaydım ben bu durumda ne yapardım?
  Eğer bu durum benim başıma gelseydi şirketteki itibarımı da göz önünde bulunarak etik olarak bu poliçenin düzenlenemeyeceğini , sigorta şirketinin istediği fotoğraflı bilgilerde oynama yapmanın dolandırıcılık olduğunu , eğer durum farkedilirse verdiği kasko parasının büyük bir ihtimalle boşa gideceğini düzgün bir dille ifade ederdim.

  3.)Ne niçin böyle yapardım ?
  Bu parayı alıp poliçeyi rahatlıkla yapabilirdim aslında. Ancak altında çalıştığım kurumun değerlerini hiçe sayıp bu duruma göz yummak etik dışı bir davranış olurdu. Sadece ben para kazanacağım diye bir şirketi zarara uğratmak asla kabul edilebilir bir davranış değildir. Müşteri memnuniyeti bizim öncelikli değerlerimizden birisidir ancak diğer prensiplerimizi çiğneyerek bu duruma olumlu yanıt vermek bizim kurum olarak adımızı karalamaktan , insanların gözlerinde değerimizin ve güvenimizin düşmesinden başka hiçbir şeye yaramazdı.

 33. İrem Altın

  İrem Altın 1503010034
  Büyük bir petrol şirketinin yerel bir işletmesinde uzun süreden beri çalışmaktasınız. Firmanız rafineriden tankerlerle ve bir boru sistemi ile petrokimya ürünleri almakta, depolamakta ve uygun karışımlar hazırlayıp ambalajladıktan sonra piyasaya vermektedir. Önerileriniz ve titizliğiniz sayesinde firmanız, çevre ile ilgili bütün standartlara harfiyen uymakta ve yerel yönetimlerle iyi ilişkiler içinde bulunmaktadır. Çalışkan ve başarılı bir mühendis olduğunuzu her fırsatta ilgililere ileten başarılı bir müdür ile çalışıyorsunuz ve kendisiyle aranız çok iyi, öyle ki kendisi firmanın merkez yönetimine terfi etmeniz ve yakın gelecekte müdür yardımcısı olmanız için teklifte bulunmak üzere. Bir gün sabah çayınızı içerken müdürden, siz firmaya girmeden olmuş bir olayın hikayesini dinlediniz. Boru hattındaki bir arızadan dolayı bundan 20 yıl kadar önce işletmede 6000 ton petrol ürününün kayıtlara göre kayıp olduğunun belirlendiğini, bunun sızma şeklinde bir arıza olduğu için, kimyasalın yavaş yavaş toprağa karıştığını, yeraltına sızarak göllendiğini ama o gün bugündür çevrede hiç bir zararın meydana gelmediğini, kimsenin zarar görmediğini ve şikayet olmadığını, böylece olayın 20 yıl içinde kapanıp gittiğini öğrendiniz. Olayı tespit için firmanın o zamanlar açtığı kuyular da kapatıldığı için yeraltında birikip göllenen kimyasalın şu andaki durumu belli değil ama kimse de bilmiyor, basına da yansımadan olayı durdurdukları için önemli bir şey de değil. Herşey usulüne ve standartlara uygun olarak devam edip gidiyor.
  1.) Bu vakada etik olmayan hangi davranışlar, hangi kararlar, hangi uygulamalar var?
  Bu vakada etik olmayan yeraltına sızan petrolün göllendiğini ve toprağa karıştığını fakat bundan kimsenin şikayeti olmadığının ve görmediğinin bu yüzden olayın üzerinin kapatılması.

  2.) Vakadaki kahraman ben olsaydım bu durumda ne yapardım?
  Vakada çalışan bir işçi yada çevrede bulunan bir birey olsaydım vaka ile ilgili gerekli kurum ve kuruluşlara bunun yanında basın ile gerekli birimlere ulaşmaya bu yaşanan olayın düzeltilmesini ve firmanın gerekli yasalarla yargılanması için elimden geleni yapardım.

  3.) Ne için böyle yapardım?
  Yapılan olayın etik olmadığını ve çevreye zarar verdiğini gördüğüm,düşündüğüm için gerekli olan çabayı gösterirdim.

 34. ABDULLAH SAFA TOPGÜL

  ABDULLAH SAFA TOPGÜL 1503015012 İKU
  Serdar 25 yaşında makine mühendisliğinden mezun olmuş bir adamdır. Araştırma ve geliştirme alanında öncü bir firmada işe başlar ve bir süre sonra kendi müdürünün bilgileri başka bir firmaya rüşvet karşılığında sattığını öğrenir. Ama sesini çıkaramaz. Firma yetkilileri bir süre sonra bilgilerin sızdırıldığından şüphelenerek bir araştırma yaparlar ve müdürden şüphelenirler. Bunu fark eden müdür kendini korumak için başka bir masum elemanı suçlayarak işten attırır. Serdarda işten atılmamak için sesini çıkarmaz ve masum bir insanın işten atılmasına neden olur..
  1.) Bu vakada etik olmayan hangi davranışlar, hangi kararlar, hangi uygulamalar var?
  Bu vakada etik olmayan müdürün bilgileri rüşvet karşılığı satmasıdır. Onun dışında serdarın gerçek suçlu bilmesine rağmen kendi menfaati için susmasıdır.
  2.) Vakadaki kahraman ben olsaydım bu durumda ne yapardım?
  Bu vakada serdar yerinde olsaydım işten çıkarılma pahasına müdürün suçlu olduğunu ve masum bir kişinin işten atıldığını söylerdim.
  3.) Ne için böyle yapardım?
  Yapılan olayın hiçbir etik yanı yoktur bu durumda kendimde olabilirdim ve empati yaparak böyle bir karar alırdım.

 35. AYGÜN ŞEN

  YAŞI İLERLEMİŞ OLAN MEHMET BEY SÜREKLİ EMEKLİ MAAŞINI ALDIĞI BANKAYA , 10.000 TL KREDİ ÇEKMEK İÇİN GİDER. BANKA GÖREVLİSİ CEM , MEHMET BEYE KREDİNİN AYLIK TAKSİTLERİNDEN YALNIZCA BAHSEDER DOSYA MASRAFLARINDAN SÖZ ETMEZ
  SÖZLEŞMEDE KÜÇÜK HARFLERLE YAZILI OLAN DOSYA MASRAFLARINI MEHMET BEY GÖZ RAHATSIZLIĞINDAN GÖREMEZ VE CEM BEYE GÜVENDİĞİ İÇİN KREDİ DETAYLARINI SORGULAMAZ. TAKSİTLERE BÖLÜNMÜŞ 600 TL DOSYA MASRAFI VE SİGORTALARI ÖDEMEK ZORUNDA KALIR.
  1) Bu vakada etik olmayan hangi davranışlar, hangi kararlar var?
  * BANKA GÖREVLİSİ CEM KREDİ SATABİLMEK İÇİN PRİM KAZANABİLMEK İÇİN VEYA YÖNETİCİNİN GÖZÜNE GİREBİLMEK İÇİN MÜŞTERİSİNİN BİLGİSİZLİĞİNDEN , YAŞINDAN VE SAĞLIK SORUNUNDAN FAYDALANMIŞTIR.
  2) Vakadaki Kahraman ben olsaydım ben bu durumda ne yapardım?
  BU VAKADA BANKA MÜDÜRÜNÜN YERİNDE OLSAYDIM VAKİT GEÇMEMİŞSE KREDİYİ İPTAL EDERDİM VAKİT GEÇMİŞ İSE BANKA ÇALIŞANI CEME YAPTIRIM UYGULARDIM
  3- NE İÇİN BÖYLE YAPARDIM: BU VAKANIN 2 BOYUTU VAR BİRİNCİSİ İNSANİ BOYUTU. İNSANLARIN BU TÜR AÇIKLARINDAN FAYDALANMAK İNSANLIK DIŞIDIR
  İKİNCİSİ TİCARİ BOYUTU. BİR BANKA YÖNETİYORSANIZ MÜŞTERİLERİNİZE GÜVEN DUYGUSUNU AŞILAMANIZ LAZIMDIR.

 36. AYGÜN ŞEN

  AYGÜN ŞEN

  YAŞI İLERLEMİŞ OLAN MEHMET BEY SÜREKLİ EMEKLİ MAAŞINI ALDIĞI BANKAYA , 10.000 TL KREDİ ÇEKMEK İÇİN GİDER. BANKA GÖREVLİSİ CEM , MEHMET BEYE KREDİNİN AYLIK TAKSİTLERİNDEN YALNIZCA BAHSEDER DOSYA MASRAFLARINDAN SÖZ ETMEZ
  SÖZLEŞMEDE KÜÇÜK HARFLERLE YAZILI OLAN DOSYA MASRAFLARINI MEHMET BEY GÖZ RAHATSIZLIĞINDAN GÖREMEZ VE CEM BEYE GÜVENDİĞİ İÇİN KREDİ DETAYLARINI SORGULAMAZ. TAKSİTLERE BÖLÜNMÜŞ 600 TL DOSYA MASRAFI VE SİGORTALARI ÖDEMEK ZORUNDA KALIR.
  1) Bu vakada etik olmayan hangi davranışlar, hangi kararlar var?
  * BANKA GÖREVLİSİ CEM KREDİ SATABİLMEK İÇİN PRİM KAZANABİLMEK İÇİN VEYA YÖNETİCİNİN GÖZÜNE GİREBİLMEK İÇİN MÜŞTERİSİNİN BİLGİSİZLİĞİNDEN , YAŞINDAN VE SAĞLIK SORUNUNDAN FAYDALANMIŞTIR.
  2) Vakadaki Kahraman ben olsaydım ben bu durumda ne yapardım?
  BU VAKADA BANKA MÜDÜRÜNÜN YERİNDE OLSAYDIM VAKİT GEÇMEMİŞSE KREDİYİ İPTAL EDERDİM VAKİT GEÇMİŞ İSE BANKA ÇALIŞANI CEME YAPTIRIM UYGULARDIM
  3- NE İÇİN BÖYLE YAPARDIM: BU VAKANIN 2 BOYUTU VAR BİRİNCİSİ İNSANİ BOYUTU. İNSANLARIN BU TÜR AÇIKLARINDAN FAYDALANMAK İNSANLIK DIŞIDIR
  İKİNCİSİ TİCARİ BOYUTU. BİR BANKA YÖNETİYORSANIZ MÜŞTERİLERİNİZE GÜVEN DUYGUSUNU AŞILAMANIZ LAZIMDIR.

 37. Mehmet Talha Dilek

  Mehmet Talha Dilek 1503010054 İKÜ
  Günümüzde Türkiye’deki özel hastanelerde farklı yönetim tarzları uygulanmaktadır. Ve siz de bu özel hastanelerden birinde doktor olarak çalışıyorsunuz. Hastane yönetimi doktorlardan gelen her hastaya durumu ne olursa olsun sabit testler dışında fazladan test yapmanızı istiyor. Böylece hastane kar marjı daha yüksek olan ve fiyatı çok pahalı olan bu testlerden daha fazla para kazanıyor. Ayrıca siz bu testlerin her hastaya yapmanın gereksiz olduğunu biliyorsunuz. Bu durumda ne yapardınız?
  Yorumum: Hastaneye gelen hastaların bir insan olarak görmekten önce bir para kazanma yolu olarak görmek ve hastaların zor durumlarından düşüncesizce faydalanmaya çalışmak çok yanlıştır. Bu durumun ilgili kurumlara bildirilmesi gerekir.
  1) Bu vakada etik olmayan hangi davranışlar, hangi kararlar, hangi uygulamalar var?
  Hastanenin gelen hasta insanların gereksizce testlere sokması ve bu gereksiz testleri sırf fazladan kar elde etmek için yapması ve çalışan doktorları buna teşvik etmesi söz konusudur.
  2) Vakadaki kahraman ben olsaydım ne yapardım?
  Hastanedeki bu durumu önce yönetimle paylaşır ve bu duruma çözüm getiremez isem gerekli sağlık kurumlarına bu durumu iletirdim.
  3) Ne için böyle yapardım?
  İnsanların zor durumlarından faydalanmaya çalışmak ve bunu teşvik etmek kendi değerlerim çerçevesinde ahlaksızca olduğu için.

 38. Barış Öztürk

  Barış ÖZTÜRK / İKÜ-1503010061

  Ahmet bir telekomünikasyon firmasında bilgi işlem departmanında çalışmaktadır. Reklam firmalarından gelen usulsüz teklifi kabul etmiş ve operatöre kayıtlı kişilerin kişisel bilgilerini markalara, firmalara sızdırmıştır.

  1) Bu vakada etik olmayan hangi davranışlar, hangi kararlar var?
  – Bu vakada Ahmet haksız kazanç sağlamak için insanların kişisel bilgilerini satmış ve bundan kazanç sağlamıştır.

  2) Vakadaki Kahraman ben olsaydım ben bu durumda ne yapardım?
  – Gelen teklifi katiyen reddeder, bunun insan haklarına bir saldırı olduğunu belirterek durumu üstlerimle paylaşırdım.

  3) Ne için böyle yapardım ?
  -İnsanların haklarına girmek, insanların özel hayatlarını ve gizli bilgilerini 3. kişilerle paylaşmak ahlaksızlıktır. İnsanların şahsi bilgileri sadece firma ile müşterileri arasındadır.Bunlar da sözleşmeler ile sabittir.

 39. Muhammet Hakan Kılıç

  Muhammet Hakan Kılıç
  1503015015 – IKU
  1.VAKA
  Normal bir lisede devlet memuru olan bir öğretmen aynı zamanda sınıftaki bir öğrencisinin isteği üzerine ona özel ders veriyor.Ancak ders işleyişinin,konu anlatımının yanı sıra ders çalıştırdığı öğrencisine okulda yapacağı sınav sorularını örnek diye çözdürüyor.Konuyu anlayıp anlamadığına dikkat etmeksizin ona ezbere yönelik soruları veriyor.Öğrencisinin diğer öğrenci arkadaşlarından kısa yoldan önüne geçmesine yol açıyor.
  1-Bu vakada etik olmayan davranış: Öğretmenin öğrencisine yazılı sınav sorularını vermesi ve ona diğer öğrencilere tanımadığı bir ayrıcalık tanıması
  2-Bu vakada ki kahraman ben olsaydım: Öğrencime dersi gerçekten anlatmayı ve anlamasını sağlar hakkıyla dersi geçmesini isterdim ve başarısıyla mutlu olurdum.
  3-Niçin böyle yapardım: Haksız rekabet ve kısa yoldan kazanç hoşuma gitmediği için bu şekilde davranırdım.
  2.VAKA
  Trafik polisi radar kontrolü yapıyor ve süratli gördüğü bir aracı yolda çeviriyor.Normalde Devletin ona tanıdığı haklar ile cezai işlem uygulaması gerekiyor.Ancak karşısında ki araç sahibi yani şoför ona rüşvet teklif ediyor ve ruhsatın arasına bir miktar para bırakıyor.Polis memuru herhangi bir cezai işlem uygulamadan ruhsatı içindeki parayı aldıktan sonra geri teslim ediyor şoföre iyi yolculuklar diliyor.
  1-Bu vakada etik olmayan davranış:
  Polis memurunun rüşvet kabul etmesi
  2- Bu vakada ki kahraman ben olsaydım:
  Rüşvet kabul etmez görevimi doğru bir şekilde yapardım.Rüşvet teklif edene artı bir cezai işlem daha uygulardım.
  3-Niçin böyle yapardım: Rüşvetle yani parasıyla her şeyi yapabileceğini sanan insanlar zavallıdır.Önemli olan doğru,adil ve kurallı yaşamaktır.
  3.VAKA
  Bir devlet dairesinde 30 kişinin bulunduğu gişe sırasında herkes sırasını bekler.İnsanlar kendi numaraları yandığında vezneye geçip işlerini halledecekler.Hiç numara almamış olmasına rağmen Vatandaşın biri elini kolunu sallaya sallaya hiç sıraya girmeye tenezzül etmeden vezneye yaklaşıyor ve tanıdık olan çalışanla kısa bir selamlaşmadan sonra işini hallettiriyor ve oradan ayrılıyor.
  1-Bu vakada etik olmayan davranış: Veznede çalışan kişinin vatandaşı tanıyor diye ona müsamaha göstermesi.
  2-Bu vakada kahraman ben olsaydım: Tanıdığım olan arkadaşıma sıra numarası alması gerektiğini söylerdim.
  3-Niçin böyle yapardım: Arkadaşımın insanların haklarına saygılı olmasını istediğim ve işimi layığıyla yapabilmek için böyle bir davranışta bulunurdum.

 40. YUNUS EMRE BOSTAN

  YUNUS EMRE BOSTAN 1503010020 İKÜ

  Bir lokantada satis elamanı olarak calisiyorsunuz .Ama calistiginiz lokanta konumu olarak fazla is yapan bir yer degil.Genellikle yemekler elinizde kalıyor ve cope gidiyor.Patronunuz is yapamamaktan ve mevcut durumu kurtarmak adina size yemekleri cope atmamanızı söylüyor .Bu durum size yanlış gelsede paraya ihtiyacınız olduğu icin çalısmaya devam ediyorsunuz.Bir gun lokantaya gelen musteri bir yemek seciyor ve taze olup olmadigini soruyor siz taze olmadigini söyleyecek iken patronunuz araya giriyor ve yemeğin taze oldugunu söylüyor .Bu duruma karsiliksiz kalamayıp insan sagligini hice sayan bir isletmede calisamayacaginizi söyleyip isten ayrılıyorsunuz.

  1-Bu vakada etik olmayan şeyler nelerdir?
  Is yeri sahibinin para kazanmak amaçıyla insan sagligini tehdit eden ürünler satması

  2-Ben olsaydım ne yapardım?
  Bende calisan kisi gibi tepkimi gösterir ve isten ayrilirdim .Bu işletmeyide gerekli yerlere şikayet ederdim

  3-ne için böyle yapardım?
  Hayatta hersey para kazanmaktan ibaret degildir.Insan saglıgı herseyden once gelecegi icin bende ayni tepkiyi gösterirdim.

 41. İrem Demirbaş

  İrem Demirbaş 1203040019 İKÜ

  Mine Hanım bir doktordur. Bir ilaç firmasının satış temsilcisi olan tıbbi mümessiden rüşvet babında bazı promosyonlar almaktadır ve buna karşılık olarak Mine Hanım muayenesinde başka ilaçlar yerine bu ilaç firmasının ilaçlarını yazmaktadır.

  1- Bu vakada etik olmayan hangi davranışlar, hangi kararlar, hangi uygulamalar var?
  İlaç firmasının verdiği promosyonlar yüzünden doktorun başka ilaçları yazmaması.

  2- Vakadaki kahraman ben olsaydım ben bu durumda ne yapardım?
  İlaç fırmasından herhangi bir promosyon almaz, hastalarımı en çabuk ve kolay şekilde iyileştirecek olan ilaç hangisiyse, onu yazardım.

  3- Ne niçin böyle yapardım?
  Kendi mali çıkarlarımın, hastalarımın sağlığının önüne geçmesine izin vermek hiç etik veya ahlaki değildir.

 42. SERKAN SARAÇ

  SERKAN SARAÇ 1403040005
  İSTANBUL KÜLTÜR ÜNİVERSİTESİ
  Etik Vaka: Tehlikeli Atık Giderimi
  Bir çevre mühendisliği firmasında görevli mühendissiniz. Sizin emrinizde çalışan teknisyen arazi çalışmaları yapmaktadır. Bir müşterinin arazisine bırakılmış yarı dolu varillerde ne olduğunu anlayabilmek için teknisyeniniz örnekler aldı maddelerin “tehlikeli ve zararlı” sınıfından olup olmadığını anlamanız gerekiyor. Eğer öyleyse bu varillerin ortadan kaldırılması için belirli nakliye önlemleri almanız ve bunları yetkililere haber vermeniz gerektiğini siz de teknisyeniniz de çok iyi biliyorsunuz. Firmanızın bu müşteri ile bir çok başka iş ilişkisi var. Bu ilişkileri sürdürmek adına ve onlar lehine bu varilleri nerede bulduğunuzu ve sadece numuneler aldırdığınızı rapor etmenin yeterli olması istendi. Ardından da bu varilleri “içinde ne olduğu bilinmeyen maddeler bulunan variller“ olarak tanımlayıp oradan kaldırılmasını isteyeceksiniz. Müşteriniz bu varilleri alıp götürecek başka bir şirket ile anlaştı bile.. Sizden istenen sadece rapor yazmanız. Bu durumda ne yapardınız ?
  1-Bu vakada etik olmayan hangi davranışlar, hangi kararlar, hangi uygulamalar var?
  Firmanın müşteriyle olan iyi ilişkilerinin yıpramadan ve zarar görmeden devam etmesi için bulununan varillerin içeriğinin ‘zararlı atık’ olabileceği halde şirketin mühendis tarafından raporun içeriği bilinmeyen olarak yazılması istenmesi etik olmayan bir karardır.
  2-“Vakadaki kahraman ben olsaydım ben bu durumda ne yapardım”?
  Görevli mühendis olarak teknisyenlerimle beraber varillerin içeriğinin kesin olarak tespit edilmesi için numuneler alarak varillerin içeriğinin ‘tehlikeli ve zararlı’ olup olmadığını öğrenip daha sonra ise sorumluluğumu yerine getirip nakliye işlemlerine başlardım.
  3-Ne için böyle yapardım?
  Varillerin içeriğinin tespit edilmesi tamamen benim sorumluluğumda olduğu için bana verilen vazifeyi yerine getirirdim. Eğer varillerin içindeki madde ‘zararlı ve tehlikeli’ olarak çıkarsa bunun üstünün örtülmesinin yanlış olacağını düşünürdüm.

 43. MERVE ÇALIŞKAN

  MERVE ÇALIŞKAN 1403040042
  İSTANBUL KÜLTÜR ÜNİVERSİTESİ
  Etik Vaka : ÇED raporu mu, kolay; isteğe göre değiştirilir! .
  Çevresel Etki Değerlendirme raporu da yazan bir şirkette çalışıyorsunuz. Büyük bir firmanın yörenizde kuracağı yeni tesisin ender bulunan ve koruma altındaki bazı canlı türlerini yok edeceğini belirlediniz, raporunuza eklediniz. Bu bilgiyi sizin raporunuzun müsvettelerini gören ve sonucu kamuoyuna açıklamak isteyen kamu kurumu, verileri ve sonucu kamuoyuna açıklamak üzere bir basın toplantısı düzenledi, yarın öğleden sonra üçte sizin de orada olmanız isteniyor. Tesisi kuracak büyük firmanın merkezdeki bürosundan bir yetkili müdürünüzü arayarak, milyonlarca dolarlık iş teklifi yapıyor ve koşul olarak da ÇED raporunu hazırladığınız için sitem etti ve basın toplantısında sizin şirketten kimsenin bulunmamasının iyi olacağını bildirdi. Müdür de bu büyüklükte bir işi kaçırmamak için sizin basın toplantısına gitmemeniz talimatını veriyor, raporu değiştirmenizi istiyor. Ne yaparsınız?

  Yorumum: Kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi ve tesisin doğaya zarar vereceği için yetkililere doğru bilgiler verip tesisin kurulmaması için çalışmalar yapardım.
  1.)Bu Vakada Etik Olmayan hangi davranışlar, hangi kararlar hangi uygulamalar var? . Tesisi kuracak büyük firmanın milyonlarca dolarlık iş teklifi yapıyor olması ve basın toplantısında sizin şirketten kimsenin bulunmamasının iyi olacağını bildirmesi. Müdür de bu büyüklükte bir işi kaçırmamak için sizin basın toplantısına gitmemeniz talimatını veriyor ,raporu değiştirmenizi istiyor.
  2.)“Vakadaki kahraman ben olsaydım ben bu durumda ne yapardım?”
  Bu durumda hazırladığım raporu değiştirmezdim ve kamuoyuna duyurulması için basın toplantısına katılıp rapor hakkında bilgi verirdim.
  3.)“Ne niçin böyle yapardım?”
  Çünkü ; doğa ve canlılara zarar vereceğini düşündüğüm , etik değerlerime ters düştüğü için kabul etmezdim.

 44. MUSTAFA ÖZTÜRK 1503010010 İKÜ

  MUSTAFA ÖZTÜRK 1503010010 İSTANBUL KÜLTÜR ÜNİVERSİTESİ
  Bir pazarlama departmanı cep telefonu pazarlamakta şirket pazarlama müdürü pazarlama elemanlarına haftalık satış kotaları koymuş ve bu satış kotalarını geçemeyen çalışanların satışta her bir ürün için alacağı pirimi vermeyeceğini duyurmuş ve bu durumda satış temsilcilerinin ürün de bulunmayan özellikleri bulunduğunu garanti kapsamında olmayan durumların da bu üründe kapsama alanında olduğunu sunarak ürünleri pazarladığını gören müdür yardımcısı bu durumu şirket müdürüne bildirmiş etik dışı davranışların arttığını bildirmiş ve pazarlama müdür bu duruma kayıtsız kalarak müdür yardımcısının bu duruma karışmamasını sert bir dilde söyleyerek tehditte bulunmuştur.

  1-Bu vakada etik olmayan hangi davranışlar, hangi kararlar hangi uygulamalar var?
  Satılan üründe bulunmayan özelliklerin de bulunduğunu söyleyerek ürünü pazarlamaktadır bu durumda şirket prestiji ve güvenilirliği hızla azalmış olacak yasaya aykırı davranışlardan dolayı pazarlama müdürü şirket geleceğini tehlikeye atmıştır.
  2.)Vakadaki kahraman ben olsaydım ben bu durumda ne yapardım?
  Bu durumda müdür yardımcısı olarak bu durumu etik yöneticime bildirerek etik kodlarıma aykırı bir durum yapıldığını söylerim ve etik komitesinin bu durumu bilmesini ve gerekli kararı vermesini sağlarım.
  3.)Ne niçin böyle yapardım?
  Şirket değerlerinin korunması etik kodumuza uygun iş işleyişinin arttırmak bu yanlış davranışın önüne geçmek ön önemlisi ise etik olmaması nedeniyle böyle yaparım.

 45. EMRE EKİNCİ

  İSTANBUL KÜLTÜR ÜNİVERSİTESİ
  1503010072-EMRE EKİNCİ
  Günümüz iş dünyasında rekabet ön plana çıkmış, hayatta kalma
  ve sürdürebilir rekabetçi avantajlar elde etme zorlaşmıştır. Böyle bir dünyada işletmelerin başarıya ulaşmaları ancak üretken,
  yaratıcı, yenilikçi ve etik davranışlar sergileyerek mümkün olabilecektir. Etik konusunun iş yaşamında kârlılık, imaj
  ve rekabet avantajı gibi hayati öneme sahip konularla ilişkisinden dolayı
  işletmeler ve çalışanlar için önemli bir konu olduğunu belirlenmiştir..
  Etik konusu işletme içi bu kadar mühim ve elzem bir husustur.
  İstanbul’un Bakırköy ilçesinde bir alışveriş merkezinin için de yer alan bir mağazanın yöneticisisiniz ve mağazaya müşteri çekmek için bütün reyonlara indirim tabelaları asıyor üstüne vitrini tüm ürünlerde indirim var yazan reklamla dolduruyor ve çalışan bir personelinize mikrofon verip tüm ürünlerde indirim var diye bağırmasını böylelikle müşteri çekmesini bekliyorsunuz fakat tüm ürünlerinizde indirim olmadığı aşikar bir gerçek. Ama indirimsiz ürünlere de çift etiket basarak müşterileri kandırmayı ve para kazanmayı hedefliyorsunuz daimi müşterilerinizin bu durumu fark etmeleri üzerine ise onların fiyatları zaten öyleydi biz etiket yapmayı unuttuk, size personel indirimi sağlarım ben vs gibi cevaplar veriyorsunuz.
  1-Bu vaka da etik olmayan hangi davranışlar, hangi kararlar, hangi uygulamalar var?
  İnsanları kandırmak ve yalan söylemek, yalan söyletmek, müşteri kayırmak, iş ahlakı ve prensipleri çiğnemek ve haksız rekabet yapmak etik olmayan davranışlardır.
  2-“Vakadaki kahraman ben olsaydım ben bu durumda ne yapardım”?
  Öncelikle kesinlikle yalan söylemez ve personelime de söyletmezdim, seçili ürünlerde indirim var şeklinde ibare kullanır ve etiket, vitrin reklamımı buna göre hazırlardım gelen müşterilerimi kayırmaz ilk kez gelene de sürekli gelene de aynı muameleyi yapar birbirinden üstün tutmazdım.
  3-Ne için böyle yapardım?
  Öncelikle bir yönetici olarak personelime örnek bir yönetici ve insan olmalıyım ki gelecek yıllarda onlarda bu birikimlerini bu yolla icra etsinler daha sonrasında mağaza da rakiplerimle haksız, adil olmayan bir rekabet içinde değil gerçekten kayda değer ve saygı çerçevesinde bir rekabette olmak bana daha çok motivasyon ve enerji sağlayacağını düşünüyorum.

 46. Pinar Cagliyan

  Istanbul Kültür Üniversitesi
  Pinar Cagliyan – 1503010007
  Ali yeni mezun inşaat mühendisidir babasının ünü ve cevresiyle ilk isine baslama kararı alır, 3. kattan fazlasına imar olmayan bir semtte 6 katli bir bina yapmak istemektedir babası bu durumu belediyeyle görüşerek rüsvet karsiligi halleder.
  1)Bu vakada etik olmayan hangi davranışlar, hangi kararlar hangi uygulamalar var?
  Babasının Ali ye böyle etik olmayan bir fikirde yardim etmiş olması, rusvet karsiligi normalde yapılamayacak bir izni alması.
  2)Vakadaki kahraman ben olsaydım ben bu durumda ne yapardım?
  Babası yerinde olsaydım bunun çok yanlış oldugunu etik olmadigini oğluma anlatırdım, olması gereken sekilde kendi emekleriyle bir seyler yapmasını isterdim.
  3)Ne nicin böyle yapardım?
  Baskalarinin hakkini yiyerek böyle etiksiz bir davranışta bulunmayı, haksiz kazanç sağlamayı önlemek isterdim.

 47. Ali Çebi

  Ali Çebi-İstanbul Kültür Üniversitesi
  Vaka Örneği:Muzaffer bey 150 yataklı bir hastanenin başhekimidir.

  Hastaneye yeni alınan pahalı bir MR makinası nedeniyle hastane sahibi ile fikir ayrılığına düşerler.

  Çok sayıda hastanın MR’ının çekilmemesi nedeniyle makinadan sağlanan kazanç ile makina alımı için kullanılan kiralama [leasing] aylık taksitleri ödenememektedir.

  Her ay ilave 100 adet hastanın daha MR’ının çekilmesi durumunda makinanın taksitleri ödenebilecektir.

  Hastane sahibi, başhekim Muzaffer beyi odasına çağırır.

  “Muzaffer bey, yeni MR makinamızı yeteri kadar kullandırtmıyorsunuz. MR gelirlerimiz çok düşük. Sizden ricam, genç doktorlarınızla konuşun, hastalarımıza bol bol MR yazsınlar. Her doktorumuza aylık bir MR hedefi verin. Hedefini iki ay tutamayan doktor olursa da işine son verin” der.

  Muzaffer bey odasına gider. Patronunun dediklerini değerlendirir. Ne yapsam diye düşünür.

  Sayın Nihat Böytüzün, başhekim Muzaffer beyin yerinde siz olsaydınız bu durumda siz ne yapardınız?

  Yorumum:Bu durumun Hipokrat yeminine aykırı olduğunu belirtirdim.Maddi kazançdan önce sağlığın önemli olduğunu belirtirdim ve yapılanın kesinlikle yanlış olduğu belirtirdim.
  1-Bu vakada etik olmayan hangi davranışlar, hangi kararlar, hangi uygulamalar var?
  Maddi kazanç uğruna insanların sağlığının tehlikeye atılması gibi bir durum var.Gelen insanlara hasta gibi değil müşteri gözüyle bakılması söz konusu.
  2-Vakadaki kahraman ben olsaydım ben bu durumda ne yapardım”?
  Kesinlikle böyle birşeyin yapılmasını kabul etmezdim.İnsanların sağlığını es geçip radyasyona maruz bırakmanın kesinlikle yanlış olduğunu belirtirdim.Bunu yapmaktansa bir çözüm alternatifi bulmaya çalışırdım.Dikkate alınmadığım taktirde gerekli yerlere şikayette bulunup o iş yerince çalışmayı bırakırdım.
  3-Ne için böyle yapardım?
  Öncelikle insan sağlığı her şeyden önemlidir ve göz göre göre onları riske atamazdım.Aynı durumun ben hasta olduğumda bana yapılmamasını istediğim için bende aynı şeyi hastalara yapmazdım.

 48. Orhun Mert Saraçoğlu 1403045002 (İstanbul kültür üniversitesi)

  Vaka örneği:Muzaffer bey 150 yataklı bir hastanenin başhekimidir.

  Hastaneye yeni alınan pahalı bir MR makinası nedeniyle hastane sahibi ile fikir ayrılığına düşerler.

  Çok sayıda hastanın MR’ının çekilmemesi nedeniyle makinadan sağlanan kazanç ile makina alımı için kullanılan kiralama (leasing) aylık taksitleri ödenememektedir.

  Her ay ilave 100 adet hastanın daha MR’ının çekilmesi durumunda makinanın taksitleri ödenebilecektir.

  Hastane sahibi, başhekim Muzaffer beyi odasına çağırır.

  “Muzaffer bey, yeni MR makinamızı yeteri kadar kullandırtmıyorsunuz. MR gelirlerimiz çok düşük. Sizden ricam, genç doktorlarınızla konuşun, hastalarımıza bol bol MR yazsınlar. Her doktorumuza aylık bir MR hedefi verin. Hedefini iki ay tutamayan doktor olursa da işine son verin” der.

  Muzaffer bey odasına gider. Patronunun dediklerini değerlendirir. Ne yapsam diye düşünür.

  Sayın Nihat Böytüzün, başhekim Muzaffer beyin yerinde siz olsaydınız bu durumda siz ne yapardınız?
  Yorumum:Öncelikle baş hakemin bu tutumu bence çok yanış.Çünkü bir başhekimin maddi çıkarlardan önce hastalarının sağlığına önem vermesi gerekir.
  1-Bu vaka da etik olmayan hangi davranışlar;Maddi çıkar uğuruna hastaların sağlığının tehlikeye atılması.Hastaneye gelenlere hasta yerine müşteri gözüyle bakılması ve işine doğru yaptığı halde etik olmayan talimatlara uymadıkları için haksız yere çalışanların kovulmakla tehtid edilmesi.
  2-Vakadaki kahraman ben olsaydım ben bu durumda ne yapardım?
  Öncelikle çözüm önerisi olarak çevredeki hastanelerin mr cihazını kullanıp o hastahaneyle ücret paylaşımını öneriidim böylelikle hastaların gereksiz yere mr çekilmesini engellemiş olurdum ama eğer baş hekim bu fikri reddedip kendi fikrinde ısrarcı olursa kendisini TC sağlık bakanlığına şikayet eder ve insan sağlığını tehlikeye attığını bildirirdim.
  3-Ne için böyle yapardım?
  Çünkü insan sağlığı her şeyden önemlidir ve böyle bir durumda sessiz kalamazdım.

 49. ALİ FIRAT KOÇAKLI

  Hakan 22 yaşında genç bir bireydir. Bir gece alköllü babasının aracını kullanmaktadır ve bir polis çevirmesine girer. Hasan 45’li yaşlarında bir trafik polisidir. Hakanı çeviren polis alkol kontrolü yapmak ister fakat Hakan işi başka bir şekilde çözmek istediğini ve alkollü olduğunu söyler. Polisin normal şartlarda Hakan’ın arabasını alıp, ceza kesip ehliyetine el koyması gerekmektedir. Rüşvet teklif eden Hakan yaptığının yanlış olduğunu bilmesine rağmen ailesinin öğrenmemesi ve ehliyetine el koyulmaması için elinden geleni yapacaktır. Rüşveti sonunda kabul eden polis yüzünden Hakan saatler sonra dönüşte kaza yapmaktadır.
  Soru 1- Bu vakada etik olmayan davranışlar hangi kararlar ve uygulamalar vardır? Cevap: Hakan’nın alkollü araba kullanması ve rüşvet teklif etmesi, polis hasanın rüşvet teklifini kabul etmesi.
  Soru2-Bu vakadaki kahraman ben olsaydım ne yapardım ? Cevap; Polisin yerinde olsaydım rüşveti kabul etmez kanunen ne yapılması gerekirse yapardım ve ailesine haber verirdim. Soru3-Ne için böyle yapardım? Cevap;olası bir kaza ihtimalini düşünürdüm ve alkollü birinin bu kazayı yapabileceğine ihtimal verirdim yasalara göre davranırdım sağlıksız sonuçlar elde etmemek için.

 50. Deniz YILMAZ

  Deniz YILMAZ 1600004931
  Vaka Örneği: Hastanelerde sunulan hizmetlerde görev alanlardan birisi hemşirelerdir. Gülşen Hemşire 24 saat esasına göre çalıştıklarından sundukları hizmet biçimi oldukça yoğun olduğundan ve bu çalışma saati yüzünden hastalarına doğru hizmeti veremediğinden yakınmaktadır. Aşırı çalışmalar zaman zaman yorgunluklara ve dikkatsizliklere neden olmaktadır. Diğer bir yönü de hemşirelerin etik değerlere bağlı kalmalarından dolayı hastaların etik sorunları da hemşireleri olumsuz etkilediğini söylemektedir Gülşen Hemşire.
  1)Bu vakada etik olmayan hangi davranışlar, hangi kararlar hangi uygulamalar var?
  Hemşirelerin aralıksız 24 saat boyunca görevde olmaları.
  2)Vakadaki kahraman ben olsaydım ben bu durumda ne yapardım?
  Başhemşireyle görüşüp bu durumun çözülmesi için hastahanenin en üst mercilerine kadar giderdim.
  3)Ne için böyle yapardım?
  Çünkü hangi meslekte çalışırsak çalışalım işçi çalıştırmanın bu kadar ucuz ve acımasız olmasını önlemek için.

 51. Buse Şengezer

  İSTANBUL KÜLTÜR ÜNİVERSİTESİ
  BUSE ŞENGEZER-1403040007
  VAKA:Çevre sağlığı ile ilgili kurumun mühendisi Çevre konusunda nihai karar veren bir devlet kuruluşunda mühendissiniz.Büyük bir fabrika arazisinde bir ko-jenerasyon tesisi kuracak ve enerji üretecek bir proje hazırladı ve izin için kuruluşunuza sundu.Amiriniz bu işi size verdi,verirkende ‘sakın bir gecikme olmasın’ diye de talimat aldınız.Projeyi incelediğinizde hava kirliliğini gidermek için alınan önlemlerin yeterli olmadığını ,ek olarak bazı kontrol cihazlarına ihtiyaç olduğunu ve bunlar yapılmazsa tesisin açılmasından sonra emisyon izni alacak durumda olmadığını gördünüz.Amiriniz ise alınan tedbirler bu işe yeter diyor.Siz düşüncelerinizi yazılı olarak amirinize verdiniz ve izin verilmemesi gerektiğini bildirdiniz,ama izin çıktı ve bu arada basında da önemli yer buldu.Bu işten çekilmeniz gerekir mi ? Bu izne imza atmalı mısınız,yoksa itirazınız etik bir davranış mıdır?
  1.Bu Vaka da Etik Olmayan hangi davranışlar, hangi kararlar hangi uygulamalar var?
  Hava kirliliğini gidermek için alınan önlemlerin yeterli olmadığını , bazı kontrol cihazlarına ihtiyaç olduğunu ve bunlar yapılmazsa tesisin açılmasından sonra emisyon izni alacak durumda olmadığı durumunda amirimin bana alınan tedbirlerin yeterli olmasını söylemesi etik değil işlerin daha fazla uzamaması ve gecikmemesi için.
  2.)Vakadaki kahraman ben olsaydım ben bu durumda ne yapardım?
  Bu durumda kesinlikle işten çekilirdim göz göre bir yanlışın yapılmasını kabul edemezdim.
  3.)Ne niçin böyle yapardım?
  Çünkü;daha fazla hava kirliliğinin artmasını istemezdim bunun sonucu da insanların sağlığını olumsuz yönde etkilerdi.

 52. SELAHATTİN

  Selahattin ERDOĞAN
  1503010019

  kış turizmi için kar yağışının yoğun olduğu tatil beldelerine gidilirken yol kenarlarındaki dağa çıkarken zorlanan insanların araçlarına zincir takan,zincir satan veya zincir takmalarına belirli bir ücret karşılığı yardım eden insanları görürüz. Bu insanlar genellikle yöre halkından o bölgeyi çok iyi tanıyan insanlar olur.Buraya kadar sorun yok ancak bazı zamanlar sıcaklığın çok düşük olduğu fakat karın yağmadığı zamanlar yılda zaten en fazla 3 ay iş yapabilen bu insanlar turizm amaçlı gelen insanlardan daha fazla para kazanmak adına yollara su dökerek suyun donup araçların çıkmasını kasten zorlaştırmaktadır. Bu durum zincir işi ile uğraşanların daha fazla iş almasına yardımcı olmaktadır ve kesinlikle etik vaka ya bir örnektir.

  1)Bu vakada etik olmayan hangi davranışlar, hangi kararlar hangi uygulamalar var?
  zincir takma sökme işi ile uğraşan insanların haksız ihtiyaç dışı durumda kendilerine haksız kazanç oluşturmaları.

  2)Vakadaki kahraman ben olsaydım ben bu durumda ne yapardım?

  vaka da ki kahraman ben olsa idim böyle bir şey yapmaz yapanları uyarır işe yaramaz ise uyarım devletin ilgili kolluk kuvvetlerine gereken ihbarı yapardım.

  3)Ne için böyle yapardım?

  hangi koşullarda olursa olunsun doğal durum dışında insanları böyle bir duruma mecbur bırakmak haksız kazanç elde etmektir.Bunun dışında böyle bir durum istenmeyen kazalara yol açabilir.

 53. Onurkan Çuha

  Onurkan Çuha 1503015024 – İstanbul Kültür Üniversitesi

  Ceyhun Bey, yeni kurulmuş bir fuar şirketinin sahibidir.

  Yurt dışı ve yurt içinde çeşitli fuarlar düzenleyerek büyümek ve ilk on büyük şirket içine girebilmeyi hedlemektedir. Bunun için tecrübeli ve kabiliyetli bir genel müdüre yüksek maaş vererek işe başlatır.

  Yeni genel müdür altı ay çok çalışır. Ancak şirketin gelirlerini arttıramaz.

  Ceyhun bey genel müdürü çağırıp gelirlerinin niçin artmadığı sorar.

  Genel müdür izah eder.

  ‘Efendim yurt dışı fuarlarda devlet fuar masreaflarının yarısını karşılıyor. Rakiplerimiz 100 Dolar olan giderleri 200 Dolar olarak faturalıyor. Devletten 100 Dolar alıyorlar. Böylece şirket devlete tüm fuar masraflarını ödetmiş oluyor.

  Eğer siz bize izin verirseniz biz de hakiki 100 Dolar yurt dışı fuar masrafını 200 Dolar olarak müşteriye fatura edelim. Böyle yaparsak altı ayda iş hacmimizi on kat arttırabiliriz.’

  Cevhun Bey, genel müdür odasından çıktıktan sonra düşünmeye başlar. Acaba bu uygulamaya ben de izin versem mi?

  Sayın Aydın Boysan, fuar şirketi sahibi Ceyhun Beyin yerinde siz olsaydınız, bu durumda siz ne yapardınız?

  1-Bu Vakda Etik Olmayan hangi davranışlar, hangi kararlar hangi uygulamalar var?

  Sahte fatura almak, devleti kandırmak ve dolandırmak.

  2-Vakadaki kahraman ben olsaydım ben bu durumda ne yapardım?

  fuarcılık işinde çıkar ve ahlaklı ticaret yabileceğim işlere yönelirdim.

  3-“Ne niçin böyle yapardım?”

  Çocuklarım babalarının adından bahsedebilsin.

 54. SELAHATTİN

  Selahattin ERDOĞAN

  1503010019

  İSTANBUL KÜLTÜR ÜNİVERSİTESİ

  kış turizmi için kar yağışının yoğun olduğu tatil beldelerine gidilirken yol kenarlarındaki dağa çıkarken zorlanan insanların araçlarına zincir takan,zincir satan veya zincir takmalarına belirli bir ücret karşılığı yardım eden insanları görürüz. Bu insanlar genellikle yöre halkından o bölgeyi çok iyi tanıyan insanlar olur.Buraya kadar sorun yok ancak bazı zamanlar sıcaklığın çok düşük olduğu fakat karın yağmadığı zamanlar yılda zaten en fazla 3 ay iş yapabilen bu insanlar turizm amaçlı gelen insanlardan daha fazla para kazanmak adına yollara su dökerek suyun donup araçların çıkmasını kasten zorlaştırmaktadır. Bu durum zincir işi ile uğraşanların daha fazla iş almasına yardımcı olmaktadır ve kesinlikle etik vaka ya bir örnektir.

  1)Bu vakada etik olmayan hangi davranışlar, hangi kararlar hangi uygulamalar var?
  zincir takma sökme işi ile uğraşan insanların haksız ihtiyaç dışı durumda kendilerine haksız kazanç oluşturmaları.

  2)Vakadaki kahraman ben olsaydım ben bu durumda ne yapardım?

  vaka da ki kahraman ben olsa idim böyle bir şey yapmaz yapanları uyarır işe yaramaz ise uyarım devletin ilgili kolluk kuvvetlerine gereken ihbarı yapardım.

  3)Ne için böyle yapardım?

  hangi koşullarda olursa olunsun doğal durum dışında insanları böyle bir duruma mecbur bırakmak haksız kazanç elde etmektir.Bunun dışında böyle bir durum istenmeyen kazalara yol açabilir.

 55. CEREN BENER - 1403010021 İKÜ

  CEREN BENER – 1403010021 İKÜ

  FAHRETTİN BİR GÜN YOLDA ARACI İLE HIZLI BİR ŞEKİLDE GİDERKEN KAZA YAPMIŞTIR. KAZAYI TEK TARAFLI OLARAK BARİYER VE ELEKTRİK DİREKLERİNE ÇARPARAK YAŞAMIŞTIR. OLAYDAN SONRA ARACIN YOĞUN BİR ŞEKİLDE HASAR ALDIĞINI FARK ETMİŞ OLUP TORPİDODAN RUHSATINI ALIP TRAFİK VE KASKO SİGORTASINI BULMAYA ÇALIŞMIŞTIR. FAKAT SADECE TRAFİK SİGORTASININ OLDUĞUNU VE ARACI ALDIĞI ZAMAN FİYATIN KENDİSİNE YÜKSEK GELMESİNDEN DOLAYI KASKO SİGORTASINI YAPTIRMADIĞINI HATIRLAMIŞTIR. KASKOSU OLMAYAN ARACININ CEBİNDEN YAPTIRMAMAK İÇİN YOLLAR ARAMAYA BAŞLAMIŞTIR. VE AKLINA TRAFİK SİGORTASINI YAPTIRDIĞI SİGORTACI ARKADAŞINI ARAMAK GELMİŞTİR. KAZANIN ERTESİ GÜNÜ SİGORTACI ARKADAŞI İLE TELEFONDA GÖRÜŞÜP ONA DURUMU İZAH ETMİŞ VE ARACINI KASKO SİGORTASI YAPARAK YAPTIRMAYI TEKLİF ETMİŞTİR.
  FAHRETTİN LÜKS ARACINI CEBİNDEN YAPTIRMAK İSTESE MALİYETİ 300,000 TL DİR. SİGORTACI ARKADAŞININ ONA VERDİĞİ KASKO TEKLİFİ 10,000 TL DİR. FAKAT ARADAN KASKOSUZ UZUN BİR SÜRE GEÇTİĞİ İÇİN SİGORTACI ARKADAŞI ARACIN GÜNCEL FOTOĞRAFLARINI TALEP EDER FOTOĞRAFLAR OLMADAN KASKO SİGORTASINI ONAYLAYAMAYACAĞINI BELİRTİR. FAHRETTİN SİGORTACI ARKADAŞINA KAZA YAPTIĞINI VE ARACINI CEBİNDEN YAPTIRMAK İSTESE ÇOK FAZLA MALİYET ÇIKACAĞINI BU NEDENLE KASKO YAPIP ARADAN 3-4 AY GEÇİP SAHTE BEYAN VE İHBARLA ARACINI TAMİR ETTİRMEK İSTEDİĞİNİ BELİRTİR. SİGORTACI ARKADAŞI BU İŞİN ETİK OLMADIĞINI VE KENDİSİNİN BUNU YAPAMAYACAĞINI SÖYLER .
  BUNUN ÜZERİNE FAHRETTİN SİGORTACI ARKADAŞINA RÜŞVET TEKLİF EDER. SİGORTACI ARKADAŞI İSE BELİRTTİĞİ GİBİ BU İŞİN ETİK OLMADIĞINI SÖYLER VE TEKLİFİNİ REDDEDER.

  1- Bu Vaka da Etik Olmayan hangi davranışlar, hangi kararlar hangi uygulamalar var?
  BU VAKA DA HASARLI BİR ARACI YALAN BEYAN VE İHBARLA ONARIM YAPMAK İSTEMESİ VE ETİK OLMAYAN DAVRANIŞI FAHRETTİNİN SİGORTACI ARKADAŞINA ETİK OLMAYAN BİR İŞİ RÜŞVET İLE YAPTIRMAK İSTEMESİDİR.

  2- Vakada ki kahraman ben olsaydım ben bu durumda ne yapardım?
  VAKADA Kİ KAHRAMAN BEN OLSAYDIM BU DURUMDA FAHRETTİNE SERT BİR TEPKİ VEREREK BU DURUMUN ASLA KABUL EDİLEMEZ OLDUĞUNU VE ETİK BİR OLAY OLMADIĞINI BELİRTİP REDDEDERDİM HATTA ÇALIŞMIŞ OLDUĞUM SİGORTA ŞİRKETLERİNE ARACIN HASARLI OLDUĞUNU BİLDİRİR BU İŞLEMİN YAPILMAMASI KONUSUNDA UYARIRDIM.

  3- Ne niçin böyle yapardım?
  ÇÜNKÜ KENDİ İŞİME OLAN SAYGIM VE ÇALIŞTIĞIM PARA KAZANDIĞIM SİGORTA ŞİRKETLERİNE İHANET EDEMEYECEĞİMİ BİLİR ASLA ONLARA KARŞI VE KENDİME KARŞI HIRSIZLIK,RÜŞVET TARZINDAKİ OLAYLARIN İÇİNDE OLMAYACAĞIMI BİLİRDİM.

 56. CEREN BENER - 1403010021 İKÜ

  CEREN BENER – 1403010021 İKÜ

  FAHRETTİN BİR GÜN YOLDA ARACI İLE HIZLI BİR ŞEKİLDE GİDERKEN KAZA YAPMIŞTIR. KAZAYI TEK TARAFLI OLARAK BARİYER VE ELEKTRİK DİREKLERİNE ÇARPARAK YAŞAMIŞTIR. OLAYDAN SONRA ARACIN YOĞUN BİR ŞEKİLDE HASAR ALDIĞINI FARK ETMİŞ OLUP TORPİDODAN RUHSATINI ALIP TRAFİK VE KASKO SİGORTASINI BULMAYA ÇALIŞMIŞTIR. FAKAT SADECE TRAFİK SİGORTASININ OLDUĞUNU VE ARACI ALDIĞI ZAMAN FİYATIN KENDİSİNE YÜKSEK GELMESİNDEN DOLAYI KASKO SİGORTASINI YAPTIRMADIĞINI HATIRLAMIŞTIR. KASKOSU OLMAYAN ARACININ CEBİNDEN YAPTIRMAMAK İÇİN YOLLAR ARAMAYA BAŞLAMIŞTIR. VE AKLINA TRAFİK SİGORTASINI YAPTIRDIĞI SİGORTACI ARKADAŞINI ARAMAK GELMİŞTİR. KAZANIN ERTESİ GÜNÜ SİGORTACI ARKADAŞI İLE TELEFONDA GÖRÜŞÜP ONA DURUMU İZAH ETMİŞ VE ARACINI KASKO SİGORTASI YAPARAK YAPTIRMAYI TEKLİF ETMİŞTİR.
  FAHRETTİN LÜKS ARACINI CEBİNDEN YAPTIRMAK İSTESE MALİYETİ 300,000 TL DİR. SİGORTACI ARKADAŞININ ONA VERDİĞİ KASKO TEKLİFİ 10,000 TL DİR. FAKAT ARADAN KASKOSUZ UZUN BİR SÜRE GEÇTİĞİ İÇİN SİGORTACI ARKADAŞI ARACIN GÜNCEL FOTOĞRAFLARINI TALEP EDER FOTOĞRAFLAR OLMADAN KASKO SİGORTASINI ONAYLAYAMAYACAĞINI BELİRTİR. FAHRETTİN SİGORTACI ARKADAŞINA KAZA YAPTIĞINI VE ARACINI CEBİNDEN YAPTIRMAK İSTESE ÇOK FAZLA MALİYET ÇIKACAĞINI BU NEDENLE KASKO YAPIP ARADAN 3-4 AY GEÇİP SAHTE BEYAN VE İHBARLA ARACINI TAMİR ETTİRMEK İSTEDİĞİNİ BELİRTİR. SİGORTACI ARKADAŞI BU İŞİN ETİK OLMADIĞINI VE KENDİSİNİN BUNU YAPAMAYACAĞINI SÖYLER .
  BUNUN ÜZERİNE FAHRETTİN SİGORTACI ARKADAŞINA RÜŞVET TEKLİF EDER. SİGORTACI ARKADAŞI İSE BELİRTTİĞİ GİBİ BU İŞİN ETİK OLMADIĞINI SÖYLER VE TEKLİFİNİ REDDEDER.

  1- Bu Vaka da Etik Olmayan hangi davranışlar, hangi kararlar hangi uygulamalar var?
  BU VAKA DA HASARLI BİR ARACI YALAN BEYAN VE İHBARLA ONARIM YAPMAK İSTEMESİ VE ETİK OLMAYAN DAVRANIŞI FAHRETTİNİN SİGORTACI ARKADAŞINA ETİK OLMAYAN BİR İŞİ RÜŞVET İLE YAPTIRMAK İSTEMESİDİR.

  2- Vakadaki kahraman ben olsaydım ben bu durumda ne yapardım?
  VAKADAKİ KAHRAMAN BEN OLSAYDIM BU DURUMDA FAHRETTİNE SERT BİR TEPKİ VEREREK BU DURUMUN ASLA KABUL EDİLEMEZ OLDUĞUNU VE ETİK BİR OLAY OLMADIĞINI BELİRTİP REDDEDERDİM HATTA ÇALIŞMIŞ OLDUĞUM SİGORTA ŞİRKETLERİNE ARACIN HASARLI OLDUĞUNU BİLDİRİR BU İŞLEMİN YAPILMAMASI KONUSUNDA UYARIRDIM.

  3- Ne niçin böyle yapardım?
  ÇÜNKÜ KENDİ İŞİME OLAN SAYGIM VE ÇALIŞTIĞIM PARA KAZANDIĞIM SİGORTA ŞİRKETLERİNE İHANET EDEMEYECEĞİMİ BİLİR ASLA ONLARA KARŞI VE KENDİME KARŞI HIRSIZLIK,RÜŞVET TARZINDAKİ OLAYLARIN İÇİNDE OLMAYACAĞIMI BİLİRDİM.

 57. Büşra Karakaya

  Büşra Karakaya
  İstanbul Kültür Üniversitesi
  Bir ihalede kontrol mühendisi olarak görev yapan memur, firma sahiplerine ait tatil köyünde ailece ücretsiz tatile davet edilmiştir. Davete icabet edilerek ailece bir hafta ücretsiz tatil yapılmış, tatil dönüşünde firmaya ait hak edişleri kontrol ederken imalatlarda eksiklik olduğu tespit edilmiştir. Eksiklikleri firma sahibine ileteceği sırada, firma sahibi, tatilden memnun kalıp kalmadığını sormuştur..Ve bir daha tatil teklif ediyormuş imajı vermiştir.

  Firma sahibinin bu şekilde eksikliğini örtbas etmek istemesi etik kurallara aykırı bir davranıştır.Eksikliğin nedeni tespit edilip ona göre izah edilmesi daha etik bir davranıştır.Eğer memur bu teklifi kabul ederse onun için de firma sahibinin durumu sözkonusudur.Ben olsaydım teklifi kabul etmezdim.Sadece aksaklığın nedenlerini öğrenmek isterdim

 58. Yaren mutlucan 1503010030

  Bir devlet hastanesinde 37 yasinda hastaligiyla ilgili kaygisi yuksek bir hasta esine hastaliginin soylenmemesini talep ediyor. Esine anti hiv testi yaptirdigini ve negatif ciktigini belirtiyor ve elinde bununla ilgili herhangi bir dokuman yok.
  Bu vakadaki etik olmayan davranislar: hasta gizliligi onemli olsada esinin bilgilendirilmesi ve aile olarak da gerekli tedbirlerin ve tedavide nasil bir yol izlenecegine bakilmasi gerekir.
  Ben olsaydim;ilgili mevzuat hukumlerine ve hastaligin mahiyetine gore yetkili mercilerce alinacak tedbirlerin gerektirdigi haller disinda, hasta saglik durumu hakkinda kendisine veya ailesine yakinlarina bilgi verilmemesini isteyebilir
  Ne icin boyle yapardim?
  Vicdanimin daha rahat olmasi ve ailesinin bilgilendirilmesi etik olarak bana daha dogru gelmektedir. Boylece tedavi surecinde manevl bir destek almis olup yasalara da uygun sekilde hareket etmis olur.

 59. Senay EGE 1503010047 IKU

  HIV/AIDS ve tüberküloz tanısı ile klinikte yatarak takip ve tedavi edilen 45 yaşında erkek hasta
  • Hastanın eşi, akrabaları ve işvereninin (özel şirket çalışanı) ziyareti sırasında asistan doktor ve hemşire arasında koridorda yüksek sesle şu konuşma geçiyor
  “Doktor hanım hastanın orderını verdiniz mi?” “Hangi hasta?”
  “208’de yatan Ahmet Bey, AIDS hastası”
  • Ziyarete gelen tüm hasta yakınları, hastanın AIDS olduğunu öğreniyor (hasta işvereni ve diğer yakınlarından hastalığını gizlemekte)
  Bu vakada etik olmayan davranışlar;
  Hastanın sağlık durumu ile ilgili tıbbi değerlendirmelerin gizlilik içeririnde yürütülmesi esastır
  Hukuki ve ahlaki yönden geçerli ve haklı bir sebebe dayanmaksızın hastaya zarar verme ihtimali bulunan bilginin ifşa edilmesi, personelin ve diğer kimselerin hukuki ve cezai sorumluluğunu da gerektirir
  Ben olsaydım:
  Hasta kişilik değerlerine uygun bir şekilde ve ortamda sağlık hizmetlerinden faydalanma hakkına sahiptir
  Görevi nedeniyle kendisine verilen veya aynı nedenle bilgi edindiği ve gizli kalması gereken belgeleri, kararları ve emirleri ve diğer tebligatı açıklayan veya yayınlayan veya ne suretle olursa olsun başkalarının bilgi edinmesini kolaylaştıran kamu görevlisine, bir yıldan dört yıla kadar hapis cezası verilir bende bu yasaya uygun bir sekilde geregini yapardım
  Nicin böyle yapardım?
  Bu sekilde davranırdım kanunlara uygun davranınca hem hasta değerlerine zarar vermeden etik bir sekilde çözümleyebileceğimi düşürüm. Üstelik vicdanım bu sekilde daha rahat eder.

 60. EDA UĞURLUEL - 1503010021 İKÜ

  EDA UĞURLUEL – 1503010021 İKÜ

  Yılmaz bey bir üniversitenin kamu yönetimi bölümünden mezun olduktan sonra memuriyet sınavını kazanarak idari reform başkanlığına atanmış bu kurumda müsteşar olarak görev yapan Güngör bey’e bağlı çalışmaktadır. Bir gün toplantı sırasında Güngör beyin eşi telefon açar ailenin aracı çalışmamaktadır ve kızı kısa bir süre sonra Ankara havaalanına inecektir. Güngör beyin canı sıkılır şoförünü çağırır ve yılmaz beyinde kendisiyle gelmesini ister. Araca binerek havaalanına doğru yola çıkarlar. Güngör beyin telefonu çalar, kızı havaalanına inmiş ve beklemektedir. Bunun üzerine şoföre talimat verir acele etmesi gerektiğini söyler. Güngör beyin telefonu yine çalar arayan eşidir ve nerde olduğunu acele etmesi gerektiğini söyler. Güngör beyin canı iyice sıkılır şoförüne araçları sollamasını daha fazla hızlanmasını ister sonrasında bu hareket bir kamyoneti sollamaya çalışırken kaza yaparlar. Kamyonetin hasarı oldukça kötüdür. Ancak Güngör bey kendi makam aracıyla ilgilenip kamyoneti umursamaz ve müsteşar olmanın verdiği kibirle kamyon şoförünü azarlar. Kamyon şoförü bütün gelirinin bu kamyondan sağladığını hasarın büyük olduğunu hatalı tarafın kendisi olmadığını anlatır fakat müsteşar onu dinlemez şoföre aracı çalıştır gidiyoruz talimat verir. Bu olaya şahit olan Yılmaz bey durumu kabul etmediği halde araca binerek havaalanına giderler.
  1)Bu vakada etik olmayan hangi davranışlar, hangi kararlar hangi uygulamalar var?
  BU VAKADA ETİK OLMAYAN DAVRANIŞ MÜSTEŞARIN DEVLETİN MAKAM ARACINI KENDİ KİŞİSEL İŞLERİ İÇİN KULLANMASI VE TRAFİK KURALLARINI İHLAL EDİCEK ŞEKİLDE ŞOFÖRE BASKI YAPMASI BÖYLELİKLE KAZAYA SEBEB OLMASI VE SUÇLU OLDUĞU HALDE MAKANININ GÜCÜNÜ KULLANARAK KARŞI TARAFI HİÇE SAYMASI RENCİDE ETMESİ MADURİYETİNİ DAHİ KARŞILAMAMASIDIR.
  2)Vakadaki kahraman ben olsaydım ben bu durumda ne yapardım?
  VAKADAKİ KAHRAMAN YILMAZ’IN YERİNDE OLSAYDIM; BU DURUMDA BEN DAHA İLK BAŞTA TAVRIMI KOYARAK BU YOLCULUĞA ÇIKMAZDIM ÇIKSAM DAHİ OLAY KARŞISINDA TAVRIMI NET BİR ŞEKİLDE ORTAYA KOYARDIM. AYRICA BU DURUMU AYRINTILI BİR DİLEKÇE İLE İLGİLİ MAKAMLARA İLETİRDİM.
  3)Ne için böyle yapardım?
  BU TAVIR NEDENİYLE BELKİ BULUNDUĞUM POZİSYONUM ZARAR GÖRÜRDÜ ANCAK BU TAVIR BULUNDUĞU MAKAMLARA GÜVENEREK KİBİRLE HAREKET EDEN BÖYLE İNSANLAR İÇİN BİR HAYAT DERSİ OLMASI GEREKTİĞİNİ DÜŞÜNDÜĞÜM İÇİN BÖYLE YAPARDIM.

 61. MELİH CAN SAYAN

  Melih Can SAYAN 1503010046
  Kültür Üniversitesi
  Bir döviz bürosunda çalışmakta olan kaan borçlarının birikmesi ve yeni evli olmasından dolayı bunalıma girer. Yıllardır çalıştığı döviz bürosunda ki herkeste ona çok güvendiği için ne de olsa benden şüphelenmezler diyip döviz bürosunun kasasından para çalmaya başlar. Patron açık veren kasayı öğrenmesiyle sessiz sedasız çalışanları takibe almaya başlar ve 2 hafta sonra kaanı veznedeki yırtık iade edilmesi gereken dolarları çalarken yakalar.
  Bu vakada etik olmayan davranışlar; kaanın yıllardır çalıştığı insanların güvenini kazandığı işyerinden para çalmak ve ona güvenen insanların güvenlerine ihanet etmektir.
  Vakadaki kahraman eğer ben olsaydım hangi durumda olursam olayım çalıştığım iş yerine kesinlikle ihanet etmez ve hakkım olmayanı elde etmeye çalışmazdım.
  Ne için böyle yapardım.
  Başıma ne gelirse gelsin böyle bir olaya kalkışmazdım çünkü yapılan şeyin nekadar yanlış olduğunun etik olmadığının farkında olurum.

 62. Sena Dilan Yaman

  Sena Dilan Yaman – İKÜ – 1503010045

  Vaka Örneği: Çalıştığı şirketin bir projesi için yurtdışına çıkan Can’ın yerel bir hükümetten bir hizmet alması gerekiyor.
  Kısa zaman içinde söz konusu hizmeti almazsa üzerinde çalışmakta olduğu anlaşmanın başarısız olma ihtimali çok yüksek.
  Çalışma arkadaşlarından biri, Can’a devlet onayı almak hususunda oldukça başarılı birini tanıdığını söylüyor. Can’ın çalışma arkadaşı küçük bir ödeme karşılığında sorunu çözmek üzere arkadaşı ile temas kurmaya gönüllü oluyor.
  Çok küçük bir meblağ olduğundan Can, söz konusu parayı arkadaşına vermek üzere çalışma arkadaşına verir.

  1. Bu vakada etik olmayan hangi davranışlar, hangi kararlar hangi uygulamalar var?
  Bu vakada Can’ın çalışma arkadaşının bir ödeme karşılığında sorunu çözmek üzere arkadaşını araya sokması ve Can’ın söz konusu parayı çalışma arkadaşı vasıtasıyla vermesi etik dışıdır.

  2. Vakadaki kahraman ben olsaydım ben bu durumda ne yapardım?
  Vakadaki kahraman ben olsaydım bahsi geçen meblağ ne kadar küçük olursa olsun böyle bir ödeme yapamazdım.
  Çalışma arkadaşımı bu konuda uyarır ve devletten alacağım hizmetin etik olan yollarını araştırırdım.
  Ayrıca durumun ciddiyetine göre yaşanan bu olayı üstlerime bildirirdim.

  3.Ne niçin böyle yapardım?
  Yolsuzluk gibi etik dışı bir davranış biçimini kendime ve çalıştığım şirkete yakıştırmazdım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir